Uluslararası haber kanallarında terör haberlerinin sunumu: CNN, Aljazeera English ve France 24 English üzerine bir inceleme
Presentation of terror news in international news channels: A study on CNN, Aljazeera English and France 24 English
- Tez No: 520180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZLEM VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde, terörist faaliyetlerin en önemli amacı, kendi isteklerini yaymak, kamuoyunun dikkatini çekmek ve seslerini topluma duyurmaktır. İletişim araçları sayesinde terörizm, sıfır maliyetle hedeflerine ulaşmaktadır. Kuşkusuz, medyanın herhangi bir terör eylemini sadece kamuoyunu bilgilendirme amacıyla haber yayını yaparken, aynı zamanda teröristlerin amacına da hizmet etmektedir. İşte bu özel nokta, medya-terör ilişkilerinin özünü oluşturmaktadır. Bu çalışmada, uluslararası haber kanallarının terör haberleri sunumunda ideolojik kavramların yeniden üretiminde nasıl bir rol oynadığı saptanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, CNN, Al-Jazeera English ve Fransa 24 English kanalları; 7 Ocak 2015 Paris Charlie Hebdo terör saldırısı, 13 Kasım 2015 Paris Stadyumu, Bataclan konser salonu ve şehrin birçok yerinde yapılan terör saldırıları, 22 Mart 2016 Brüksel havaalanı ve metro istasyonu saldırıları, 28 Haziran 2016 İstanbul Atatürk Havaalanı saldırısı ve 14 Temmuz 2016 Nice terör saldırısı, tüm bu olaylarla ilgili yayınlanan haberler incelenmiştir. Söz konusu haberler, Teun van Dijk'ın eleştirel söylem çözümlemesinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Çalışma bulguları, farklı ideolojik konumlarına rağmen televizyon kanallarının söylemlerde genel olarak benzeştiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the most important goal of terrorist activities is to spread their thoghts and attract public attantion. Thanks to the media terrorsim attains its goals without paying even single piaster. What is interesting, however, is that the media should not only inform the public of any acts of terrorism, but also serve the purpose of the terrorists. This is the essence of the media-terror relationship. In this study, it was tried to determine the role of international news channels in the reproduction of ideological concepts in the presentation of terror news. In this context, CNN, Al-Jazeera English and France 24 English channels; January 7, 2015 terror attack on Charlie Hebdo office in Paris, November 13, 2015 attacks on Paris stadium, Bataclan concert hall and many other places in the city, 22 March 2016 terror attacks on Brussels's airport and the subway station, June 28, 2016 terror attack in Istanbul's Atatürk Airport and the terrorist attack on July 14, 2016 in Nice, the published news about all these events was examined. İn question news was analyzed by Teun van Dijk's critical discourse analysis. The findings of the study show that despite their different ideological position, television channels are generally similar in discourses.