Coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla gayrimenkul değer artışı haritalarının oluşturulması: Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi örneği
Creating real estate appreciation maps with the help of geographical information systems: The case of Tepebaşı district of Eskişehir province
  1. Tez No: 520179
  2. Yazar: GÖKBEN ADANA KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ALTINIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yatırım anlamında menkul kıymet ya da gayrimenkul yatırımları yatırımcıların tasarruflarını değerlendirebileceği alanlar olarak karşısına çıkmaktadır. Bu iki yatırım türünde de yatırımcıların amacı daima risklerini minimumda tutarak getirilerini maksimum yapmaktır. Bu bağlamda bir yatırım aracı olarak gayrimenkullerdeki değer artışı kazancı yatırımcı açısından oldukça önemli bir konu haline gelmektedir. Bu çalışmada, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesindeki yatırım amaçlı konutlardaki değer artışı kazancını hesaplamak amacıyla, yatırım amaçlı konutların hangi özelliklere sahip olduğu ve hangi mahallelerde bulunduğu uzman görüşüne dayanan Delphi Tekniği ile tespit edilmiştir. Konutların özellikleri ve bulundukları mahalleler tespit edildikten sonra, ilgili dönemde satış sözleşmelerine konu olan satış fiyatlarından değer artışı kazançları hesaplanmıştır. Sonuçlar bir coğrafi bilgi sistemi yazılımı olan ArcGIS ile haritalandırılarak, ilçedeki yatırım amaçlı konutların değer artışı haritası elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen değer artışı kazançları ise; Bahçelievler mahallesinde, %86.10; Eskibağlar mahallesinde, %69.7; Yenibağlar mahallesinde %55.6; Güllük mahallesinde, %65.35; Sütlüce mahallesinde, %48 ve Şirintepe mahallesinde %45.5 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Securities or real estate are some of the areas of investment where investors can increase the value of their savings. In both types of investments, the aim of investors is always to maximize their returns while keeping their risks to a minimum. In this context, as an investment tool, the earnings from the appreciation of the real estate holds an important role for the investor. In order to calculate the gains resulting from the increase in the value investment property in the Tepebaşı district of Eskişehir Province, this study used the Delphi technique based on expert opinion to determine the features and the location in terms of the neighborhoods of these investment properties. After determining the features of the houses and their neighborhoods, the gains from the increase in value as indicated in the sales prices in the sales contracts for the relevant period were calculated. The gains resulting from the increase in the value investment property in the district were then obtained by mapping the results using a geographic information system program (ArcGIS). The gains from appreciation in the value obtained in the study were as follows; in Bahçelievler neighborhood, 86.10%; in Eskibağlar neighborhood, 69.7%; in Yenibağlar neighborhood, 55.6%; in Güllük neighborhood, 65.35%; 48% in Sütlüce neighborhood and 45.5% in Şirintepe neighborhood.