Türkiye Adonis l. (Ranunculaceae) cinsinin revizyonu
The revision of the Genus adonis L. (Ranunculaceae) in Turkey
- Tez No: 520261
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLÇİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu revizyon çalışmasında ülkemizde yayılış gösteren Adonis L. cinsine ait türlerin morfolojik, anatomik, palinolojik ve moleküler özellikleri incelenmiştir. Böylece cinsin teşhis anahtarı ve deskripsiyonları yapılarak sistematik problemlerinin giderilmesi amaçlanmıştır. Morfolojik incelemeler sonucunda Adonis türleri 2 seksiyon içinde sınıflandırılmış ve bitki boyu, gövde, çiçek, agregattaki aken sayısı, aken şekli, aken boyutu ve aken yüzeyi gibi karakterler detaylı olarak incelenerek türlerin betimlemeleri genişletilmiştir. Teşhis anahtarı yeni tanımlanan türleri de kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Cinse ait türlerin habitat özellikleri, IUCN kategorileri ve coğrafik yayılışları belirlenmiştir. Tüm taksonların kök, gövde ve yaprak anatomileri ve palinolojik özellikleri ışık mikroskobunda incelenmiş ayrıca polen ve tohumlar taramalı elektron mikroskobu (SEM) incelemelerine göre de değerlendirilmiştir. Bitki örneklerinin genomik DNA'ları izole edilmiş ve ITS bölgesi polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yolu ile çoğaltılmıştır. ITS bölgelerinin dizileme işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ITS dizilerine göre filogenetik ağaç oluşturulmuş ve türler arasındaki filogenetik ilişki belirlenmiştir. Ayrıca türlerin fenetik olarak düzenlenmesi amacıyla nümerik taksonomisi araştırılmıştır. Moleküler ve morfolojik verilerden elde edilen dendogramlar birlikte değerlendirilerek türler arasındaki akrabalık ilişkileri belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda Adonis cinsinin bir yeni hibrit tür (A. × kilisensis İlçim & Karahan nothosp. nova) ve bir yeni statü (A. paryadrica (Boiss.) Kandemir & Aytaç stat. nova) ile birlikte Türkiye florasında 9 tür, 1 hibrit tür ve 2 alt tür olmak üzere toplam 11 takson ile temsil edildiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this revision study, morphological, anatomical, palynological and molecular characteristics of Adonis L. species which is distributed in Turkey have been investigated. Thus, the elimination of problems related to description, identification keys and taxonomy has been aimed. As a result of morphological studies, Adonis species are classified in 2 sections and the characters such as plant height, stem, flower, number of achene in aggregate, achene shape, achene size and achene surface have been detailed examined and the descriptions of species have been expanded. The diagnostic key has been rearranged to include the newly identified species. Habitat characteristics, geographical distribution and IUCN categories of the species have been determined. Root, stems and leaves anatomy and palynological examination of the all taxa were carried out under the light microscopy, and also the pollens and seeds were evaluated according to the scanning electron microcope (SEM) examination. The genomic DNA of plant samples were isolated and ITS regions were amplified by PCR reactions. ITS regions of the samples were sequenced. According to the ITS sequences of species of the genus phylogenetic tree was generated and the phylogenetic relationships between species was determined. Also, numerical taxonomy was surveyed in order to make the phenetic arrangements of the species. The dendograms obtained from molecular and morphological data were evaluated together and the relationship between the species was determined. As a result, a new hybrid species (A. × kilisensis İlçim & Karahan nothosp. nova) and a new status (A. paryadrica (Boiss.) Kandemir & Aytaç stat. nova) were added to Flora of Turkey. Consequently, the genus Adonis in Turkish flora were evaluated under 11 taxa, 9 species, 1 hybrid species and 2 subspecies.