İskeletsel ve dental gelişim aşamaları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi (retrospektif çalışma)
Evaluation of relationship between skeletal and dental development stages (retrospective study)
- Tez No: 520411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE ÇAKMAK ÖZLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; diş gelişimini, servikal vertebra maturasyonunu ve el-bileğin iskeletsel maturasyonunu incelemek ve diş kalsifikasyonu ile iskeletsel gelişim arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamızın örnekleri, ortodonti kliniğinin arşiv kayıtlarından elde edilmiştir. Çalışma yaşları 8 ile 18 yaş arasında değişen, 201 kız ve 152 erkek hastadan oluşmaktadır. Toplam 353 hastanın panoramik, lateral sefalometrik ve el-bilek radyografileri toplanarak analiz edilmiştir. Sol mandibular yedi dişin mineralizasyonu Demirjian metoduna göre değerlendirilmiştir. El-bilek radyografilerinden iskeletsel maturasyon aşamaları Björk, Grave ve Brown metodu kullanılarak belirlenmiştir. Servikal vertebra gelişimi Hassel ve Farman metodu ile saptanmıştır. Rasgele seçilen 50 hastaya ait radyografiler aynı yöntemlerle 1 ay sonra aynı araştırmacı tarafından tekrar değerlendirilmiştir. Spearman korelasyon katsayılarına göre diş kalsifikasyonu ile iskeletsel maturasyon aşamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki elde edilmiştir. Diş gelişimi ile el bileğin iskeletsel maturasyonu arasındaki ilişki kızlar için 0,123-0,668 ve erkekler için 0,124 -0,652 arasında dağılım gösterir. Diş gelişimi ile servikal vertebra maturasyonu arasındaki ilişki kızlar için 0,119-0,628 ve erkekler için 0,117-0,557 arasında dağılım gösterir. İkinci premolar diş kız hastalarda en yüksek korelasyon görülen diştir. Premolar dişler erkek hastalarda en yüksek korelasyonu göstermiştir. Bu çalışma, panoramik radyografilerden diş kalsifikasyon aşamalarının, pubertal büyüme döneminin bir gelişim göstergesi olarak klinik açıdan yararlı olabileceğini öne sürmektedir. Mandibular dişlerin kalsifikasyon aşamaları, kolay belirlenebilir ve bir kişinin olgunluk durumu hakkında kolayca tanınan endikasyonlar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; examining tooth development, cervical vertebra maturation and hand-wrist skeletal maturation and to investigate the relationship between dental calcification and skeletal development. The samples of this study were obtained from archival records of the orthodontic clinic. The study consisted of 201 female and 152 male patients aged between 8 and 18 years. Panoramic, lateral cephalometric and hand-wrist radiographs of 353 patients were collected and analyzed. The mineralization of the left mandibular seven teeth was evaluated according to the Demirjian method. Skeletal maturation stages from hand-wrist radiographs were determined using the Björk, Grave and Brown methods. Cervical vertebra development was determined by Hassel and Farman method. Radiographs of 50 randomly selected patients were re-evaluated by the same investigator after 1 month with the same methods. Statistically significant correlation was found between dental calcification and skeletal maturation stages according to Spearman's correlation coefficients. The relationship between tooth development and skeletal maturation of hand-wrist varies between 0,123-0,668 for females and 0,124-0,652 for males. The relationship between tooth development and cervical vertebra maturation is distributed between 0,119-0,628 for females and 0,117-0,557 for males. The second premolar tooth was found to have the highest correlation with the female patients. Premolar teeth showed the highest correlation with male patients. This study suggests that dental calcification stages from panoramic radiographs may be clinically useful as a developmental marker of pubertal growth. The calcification stages of mandibular teeth can be easily identified and provide easily recognized indications about the maturity status of a person.