Bükme mobilya üretim teknikleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 8604
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
IX ÖZET Ağaçişleri endüstrisinde kullanım yerlerine göre çeşit li özellikte eğri formları kullanma zorunluluğu vardır. Ayrıca, eğri formlara olan ilgi geçmişten günümüze devam etmektedir. Eğri formları elde etmek için kesmek, fre zelemek ve oymak; malzeme kayıpları, üretim güçlüğü, mekanik etkilere direnç, yüzey düzgünlüğü, enerji tüke timi ve yatırım maliyeti gibi ölçütlerde bükme yöntem lerine göre olumsuzluklar gösterir. Bu çalışmanın ama cı; bükme mobilya üretim tekniklerini tanıtarak, bu a landa çalışan kişi ve kuruluşların yararlanmalarına sunmaktır. Ağaçların doğal bükülebilme yetenekleri sert kıvrımlar la, küçük yarıçaplı kıvrımlarda bükülmesine yetmez. Ye şil haldeki ağaçların kuruma süreleri uzundur ve kuruma sonunda boyutlarında küçülmeler olur. Yeşil (taze) sür günler ve dallar sınırlı boyutlarda elde edilebildikle ri gibi dayanım ve direnç özellikleri de daha azdır. Bükme mobilyada kullanılan ağaçlar gerek kullanım ye rindeki dayanım, gerekse bükülme sırasındaki başarı du rumuna göre, sert ağaçlar yumuşak ağaçlara tercih edi lir. Lamine katlı ince ağaç ve kaplamalar keskin ve kü çük yarıçaplı kıvrımlarda bükülebildikleri halde veril dikleri formda kalabilmeleri için bir iskelete bağlan maları ya da üst, üste yapıştırılmaları gerekir. Yaş ağaçlar kuru ağaçtan, sıcak ağaçlar soğuk ağaçtan daha iyi bükülür. Bu özelliklerden yararlanarak ağaçlar plastikleştirilir. Ayrıca bazı kimyasal maddeler de a ğacın plastikleşmesini sağlarlar. Plastikleştirilmemiş ağaç malzeme kalınlığının 60 katı yarıçapa kadar bükü lebilmektedir. Plastikleştirilmiş malzemede bu değer kalınlığın 30 katma kadar düşebilir. Plastikleştiril miş ağaç malzemede gerilim lamalı bükme donanımları ve makinalarıyla bu değer daha da aşağılara düşmektedir.Ill Plastikleştirilmiş ağaçlar değişik bükme yöntemleriyle kalıplar arasında bükülürler. Verilen formun değişmez kalması için bükülen parçanın içindeki suyun veya tut kalın kurutulması gerekir. Bükme ve kurutma işlemleri farklı tekniklerle farklı donanım ve makinalarda yapıla bilir.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY In the woodworks industry, it is necessary to get use of various curved forms according to where to use them. As is known, the interest paid in curved forms has continued for a long time in history. Cutting, routing- shaping, and carving the wood in order to provide bent forms, when compared to bending techniques, has undesirability in terms of loss of material, production diffuculty, resistance against mechanical effects, surface smoothness, energy consumption and investment cost. The aim of this study is to introduce bending furniture making techniques and let both the people and the institutions in this field benefit for them. The elastic capacity of the wood is inconvenient so as to bend both sharp curves, and small radial curves. Drying period for green woods is rather long and dimension's ^shrinkage is unavoidable after drying. However, green offsprings and twigs can be obtained in limited size, their lastness and resistance properties are less. As for the woods used in bent furniture, the hardwoods are preferable to softwoods, according both to their durability in using and bending capability. The lamine-layered thin wood and the veneers can, however, be bent in the sharp and small radial curves, it is necessary for them to be tied to a frame or stuck together in order to keep their given forms. Green woods are more bendable than dried ones, and so are the warm woods then cold ones. Thanks to the characteristic, woods are plasticized. Besides, some chemical agents also help woods become plasticized. The unplasticized wood can be bent to the extent of 60 times as much as the material thickness in radius. In the plasticized one, it can decrease 30 times as low. This figure can be reduced more in the plasticized wood product with bending-strapped equipments and machines.The plasticized woods are“bent in, mouldings through diverse ”bending techniques. It is necessary to dry up the water or the adhesive within the hent piece in order to keep the given form fixed. Bending and drying processes can he performed with different equipment and machinery hy using different techniques.