Bazı lineer olmayan diferansiyel denklemler için bazı çözüm yöntemleri
Some solution methods for some nonlinear differential equations
  1. Tez No: 520424
  2. Yazar: ŞEYDA ÇAMLICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Lineer olmayan diferansiyel denklemlerin modelleri mühendislik ve fen bilimlerinin birçok alanında geniş bir yelpazeye sahiptir. Haliyle bu denklemlerin çözüm yöntemleri de büyük bir öneme sahiptir. Literatürde bu tür denklemlerin çözümleri için geliştirilmiş birçok metot vardır. Bu çalışmada bazı lineer olmayan diferansiyel denklemlerin Adomian ayrıştırma metodu, diferansiyel dönüşüm metodu ve homotopi pertürbasyon metodu ile çözümleri aranmıştır. Son bölümde ise Fourier dönüşümünün Adomian ayrıştırma ve homotopi pertürbasyon metotları ile birleştirilmesiyle geliştirilen bir çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The models of nonlinear differential equations have a wide range in many fields of engineering and science. The solution methods of these equations are also of great importance. There are many methods developed in the literature for solving such equations. In this study, solutions of some nonlinear differential equations with Adomian decomposition method, differential transformation method and homotopy perturbation method are investigated. In the last section, a study is presented, combining Fourier transformation with Adomian decomposition and homotopy perturbation methods.