Design of a warehouse order picking policy using genetic algorithm
Genetik algoritma kullanarak bir depo sipariş toplama politikası tasarımı
  1. Tez No: 520489
  2. Yazar: AHMET CAN SANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZGÜR TOY, DR. ZEHRA DÜZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Mühendislik Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, depo ve tedarik zinciri verimi için kritik öneme sahip sipariş toplama sürecinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Çok bloklu depolarda sipariş toplayıcı tarafından katedilen mesafenin azaltılması problemi incelenmiştir. Çalışma iki fazdan oluşmaktadır: Birinci fazda sipariş toplayıcının sipariş listesindeki her iki ürünün arasındaki en kısa mesafe ve rota hesaplanır ve ikinci fazda bu mesafeler ışığında sipariş listesindeki toplanacak ürünlerin sırası ve rotası belirlenir. Sipariş listesindeki her iki ürünün arasındaki en kısa mesafeyi hesaplamak için bir matematiksel model kullanılmıştır. Sipariş listesindeki ürün ikililerinin arasındaki en kısa mesafeleri kullanarak sipariş listesindeki toplanacak ürünlerin sırasını belirleme aşaması genetik algoritma tabanlı bir yaklaşım izlenerek geliştirilmiştir. Önerilen algoritmanın performansı popüler çok bloklu sipariş toplama rotası sezgiselleri: s-şekilli ve en büyük aralık sezgiselleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, improving order-picking process is considered which is an essential operation critically impacting warehouse and supply chain performance. The problem of reducing travelled distance of an order picker is examined in a multi-block warehouse. The study is composed of two phases: In the first phase, the shortest path between each pair of items is determined in a pick list leading to the second phase of determining the sequence of all items to be picked. A mathematical model is utilized to find the shortest path between each item pair in a pick list. A genetic algorithm based approach is developed to decide the picking sequence of all items in an order list, given the shortest distance between each pair of items. The performance of the proposed algorithms is compared to popular heuristics used for multi-block warehouses, namely: S-Shape and Largest Gap.