Adölesan ve yetişkin gebelerin doğum eyleminde öz-yeterliliklerinin belirlenmesi
The determination of childbirth of self-efficacy adolescent pregnant and adult pregnant
  1. Tez No: 520511
  2. Yazar: BENAY OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Araştırma, adölesan ve yetişkin gebelerin doğum eyleminde öz-yeterlilik düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Örnekleme Manisa merkezdeki bir devlet hastanesinde gebe polikliniğine başvuran 73 adölesan gebe ve 219 yetişkin gebe toplamda 292 gebeden oluşmuştur. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından Gebe Tanıtım Formu ve Doğum Eyleminde Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu (DÖYE-D32) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, frekans ve yüzde dağılımları ile Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Student t testleri kullanılmıştır. Bulgular: Doğum Eyleminde Öz-Yeterlilik Ölçeği (DÖYE-D32) toplam puan ortalamasının adölesan gebelerde 237,84±34,87, yetişkin gebelerde 257,53±30,29 olduğu saptandı. Doğum Eyleminde Öz-Yeterlilik Ölçeği Sonuç Beklentisi Alt Skalası puan ortalamasının adölesan gebelerde 132,89±16,41, yetişkin gebelerde 142,59±13,58 olduğu saptandı. Doğum Eyleminde Öz-Yeterlilik Ölçeği Yeterlilik Beklentisi Alt Skalası puan ortalamasının adölesan gebelerde 104,95±23,44, yetişkin gebelerde 114,94±23,70 olduğu saptandı. Sonuç: Adölesan ve yetişkin gebelerin Doğum Eyleminde Öz-Yeterlilik Ölçeği toplam ve alt skala puanları arasında fark olduğu, yetişkin olmanın, geniş ailede yaşamanın, multiparitenin, sosyal desteğin doğum eyleminde öz-yeterlilik düzeyini olumlu yönde artırdığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the self-efficacy of the births of adolescent pregnant and adult pregnant. Material and Method: The research was conducted descriptive study. The study sample consisted of 292 pregnant women, 73 adolescent pregnant and 219 pregnant adult pregnancy who applied to a pregnancy outpatient clinic in a state hospital in Manisa city centre. The data of the study were collected by the researcher using the Pregnancy Presentation Form and the Turkish Version of Scale-Short Form of the Childbirth of Self-Efficacy Inventory. Descriptive statistics (frequency/percentage, arithmetic mean), Kruskal Wallis, Mann Whitney U, and Student t tests were used in data evaluation. Results: The average scores of the Turkish Version of the Childbirth of Self-Efficacy Scale-Short Form calculated for adolescent pregnant as 237,84±34,87, and 257,53±30,29 for adult pregnant. The average scores of“Outcome Expectancies”calculated for adolescent pregnant as 132,89±16,41, and 142,59±13,58 for adult pregnant. The average scores of“Efficacy Expectancies”calculated for adolescent pregnant as 104,95±23,44, and 114,94±23,70 for adult pregnant. Conclusion: A significant difference was found between the Childbirth of Self-Efficacy Inventory total and subscale scores of adolescents and adult pregnancies. being adult, living in large family, multiparity, and social support increased self-efficacy at birth.