Kolorektal kanserlerde kras-nras mutasyonlarının tespiti ve anti-EGFR tedavi ile ilişkisi
Detection of kras-nras mutations in colorectal cancer and relation to anti-EGFR treatment
  1. Tez No: 520534
  2. Yazar: EDA GÜZDOLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EREN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Metastatik kolorektal kanser tedavisinde cerrahi müdahalenin yeterli olmadığı vakalarda EGFR monoklonal antikorları kemoterapötik ajan olarak kullanılmaktadır. EGF birçok tümörde karsinojenik etkisi kanıtlanmış olan bir büyüme faktörüdür ve fizyolojik olmayan aktivasyonu kanser oluşumuna yol açar. RAS genleri EGFR'nin indüklendiği RASMAPK yolağının bir üyesidir. Kolorektal kanserde KRAS mutasyonu görülme sıklığı %30- 50, NRAS mutasyonu görülme sıklığı ise %2-3'tür. RAS geninde mutasyona sahip kanserlerde EGFR'yi hedefleyen tedaviye yanıt alınamamaktadır. Çalışmamızda metastatik kolorektal kanser vakalarında RAS geni mutasyon sıklığını ve mutasyon taşıma/taşımama durumunun tedavinin seyri ile ilişkisini saptamayı amaçladık. Yöntem: 2014-2017 yılları arasında metastatik kolorektal kanser tanısı alan 100 vakanın KRAS-NRAS mutasyon durumları ve tedavi süreçleri retrospektif olarak tarandı. Bulgular: Kolorektal kanserin erkeklerde kadınlara oranla daha sık görüldüğü bilgisine uyumlu olarak %67 erkek, %33 kadın oranında hasta saptandı. KRAS mutasyonu %48 oranında, %1,92 oranında ise NRAS mutasyonu saptandı. Mutasyon taşıma durumu ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Klinik bulgularda mutasyon varlığında tedavi seyrinin değiştirildiği, anti-EGFR tedaviye yanıt alınamadığı ve tümör beslenmesini hedef alan ajanların (VEGF monoklonal antikoru bevasizumab) tedaviye katıldığı gözlendi. Mutasyon varlığından prognozun kötü etkilendiği sağkalımın mutasyon taşımayan vakalarda daha yüksek olduğu saptandı. Sonuç: Saptanan mutasyon oranları, tedavi rejimi belirlenmeden önce RAS gen taraması yapılmasının büyük öneme sahip olduğunu göstermektedir. Buna karşın KRAS/NRAS mutasyonu taşımayan hastalarda anti- EGFR tedaviye cevabın %30'larda olması yeni tedavi rejimlerinin araştırılması gerektiğini göstermektedir. Mutasyon varlığında tedavide tümör beslenmesini hedefleyen kemoterapötik ajanların kullanılmasının sağkalımı arttırdığı görülmektedir. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular, KRAS'ın, metastatik kolorektal kanserin tedavi başarısında ve hastaların sağkalımında önemli bir yere sahip olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: EGFR monoclonal antibodies are used as chemotherapeutic agents when surgical intervention is not sufficient in the treatment of metastatic colorectal cancer. EGF is a growth factor that has proven to be a carcinogenic effect in many tumors, and non-physiological activation leads to cancer. RAS gene is a member of the RAS-MAPK pathway that EGFR is induced to. The incidence of KRAS mutation in colorectal cancer is 30-50%, and the incidence of NRAS mutation is 2-3%. Cancers with mutation in the RAS gene are unable to receive treatment response targeting EGFR.We aimed to determine the frequency of RAS mutation in metastatic colorectal cancer cases and the relationship of the mutation carrying/ not carrying status with the course of the treatment. Method: KRAS-NRAS mutation status and treatment processes of 100 patients diagnosed with metastatic colorectal cancer between 2014 and 2017 were retrospectively screened. Results: According to the knowledge that colorectal cancer was seen more frequently in males than in females, 67% male and 33% female patients were detected. 48% KRAS and 1.92% NRAS mutation were detected. There was no significant relationship between mutation carrying status and gender. Clinical findings showed that if there is a mutation anti-EGFR treatment response was not available and the use of agents (VEGF monoclonal antibodybevacizumab) targeting the feeding of the tumor in the treatment.It was found that the mutation affected prognosis poorly and survival was higher in patients without mutations. Conclusions: The rates of mutations detected indicate that the RAS gene screening is a major pre-requisite before determining the treatment regimen. However, in patients without KRAS / NRAS mutation, anti-EGFR treatment suggests that new treatment regimens should be investigated in 30% of the response. The use of chemotherapeutic agents targeting tumor nursing in the presence of mutation appears to increase survival. Our study has proven that KRAS is a gene that has vital importance for metastatic colorectal cancer cases.