Koroner arter bypass greft ameliyatı geçiren hastalara taburculuk sonrası tele-hemşirelik hizmeti ile verilen danışmanlığın, depresyon anksiyete ve stres düzeyine etkisi
The effect of telenursing service provided for patients had coronary artery bypass grafting on depression, anxiety and stress levels
  1. Tez No: 520553
  2. Yazar: FATMA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Koroner Arter Bypass Greft (KABG) ameliyatı geçiren hastalara taburculuk sonrası tele-hemşirelik hizmeti ile verilen danışmanlığın depresyon, anksiyete ve stres düzeyine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma, Ağustos 2016-Haziran 2017 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesinin Kalp Damar Cerrahisi kliniğinde müdahale-kontrol gruplu tek kör randominize kontrollü model kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 55 müdahale, 55 kontrol olmak üzere 110 hasta oluşturmuştur. Araştırmada, etik kurul onayı, kurum izinleri ile hastalardan yazılı onam alınmıştır. Veriler, kişisel bilgi formu, DASS-42 aracılığıyla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Müdahale grubuna yatış, taburculuk, 1. kontrol ve 2. kontrol de DASS-42 uygulanmış olup, taburculuktan sonraki 1.gün, 1. hafta, 2. hafta ve 3. hafta telefonla arama protokolü uygulanmıştır. Kontrol grubuna yatış, taburculuk, 1. kontrol ve 2. kontrolde DASS-42 uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the impact of the post-discharge telenursing service, for Coronary Artery Bypass Grafting (CABG) patients, on the level of depression, anxiety and stress. Method: The research was conducted at Akdeniz University, Clinic of Cardiovascular Surgery using a single-blind randomized controlled trial with intervention and control groups between August 2016 and June 2017. The sample of the survey consisted of 55 intervention patients and 55 control patients. Ethics committee approval, institutional review board and patients' informed consent were received. The data were collected through personal information form and Depression Anxiety Stress Scale (DASS-42) with face-to-face interviews. DASS-42 was applied to intervention group during hospitalization, discharge and first and second follow-ups; phone call protocol was followed at the first day; first, second and third week after discharge. Control group also received DASS-42 during hospitalization, discharge, first and second follow-ups.