Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinde beslenme takıntısı ve etkileyen bazı faktörlerin incelenmesi
The nutrition obsession of students of Vocational School of Health Sciences and Health Services of Sakarya University and some factors affecting it
- Tez No: 520601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH MOLLAHALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı: Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinde beslenme takıntısı ve etkileyen bazı faktörlerin incelenmesi Araştırmanın metodolojisi: Kişisel Bilgi Formu, ORTO-15, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi ve Yeme Tutumu Testi kullanılan anket dört aşamadan oluşmuştur. Tanımlayıcı tipte epidemiyolojik araştırma olup kesitsel vaka kontrolü yöntemi uygulanmıştır. Araştırmamızın örneklemi n=1919'dur. Örneklem hacmi 320 olarak hesaplanmıştır. 18 öğrenci verileri eksik doldurması sebebiyle 302 öğrencinin verileri değerlendirilmiştir. Sonuç: Araştırmaya katılan öğrencilerin 242'si (%80) kadın, 60'ı (%20) erkektir. Araştırmaya katılan öğrencilerin 173'ü (%57,3) ön lisans, 129'u (%42,7) lisans öğrencisidir. Veriler değerlendirildiğinde 249'nda (%82,5) sağlık sorunu olmadığı görülmüştür. Ortoreksiya nevroza eğilimini %75'i göstermiştir. Bu eğilimi gösterenlerden 179'u (%59) kadın, 46'sı (%41) ise erkektir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: The aim of the research is to examine the Nutrition Obsession of Students of Vocational School of Health Sciences and Health Services of Sakarya University and Some Factors Affecting It. Methodology of the Study: The questionnaire in which“Personal Information Form”, ORTO-15, Maudsley Obsessive Compulsive Question List and nutrition attitude test is used consists of four stages. In the first part, demographic information was obtained by using“Personal Information Form”. The sample of our study is n=1919. Volume of the sample is calculated as 320. Data of 302 students were evaluated because 18 students failed to provide adequate information. Result: Of the 302 students who participated in the survey, 242 (80%) were female and 60 (20%) were male. The average body weight of the students was found to be 60,23 kg. 173 (57,3%) are associate degree students and 129 (42,7%) are undergraduate students. When the data was evaluated it was observed that 249 (82.5%) of the students who participated in the study did not have health problems. The rate of those who have orthorectic features in our study is 75%. Of these, 179 (59%) were female and 46 (41%) were male. 179 (74%) of the females and 46 (77%) of the males have orthorectic characteristics. There is no significant difference between Orthorexia neurosis and sex (p=0,51), age (p=0,745), weight (p=0,1)