Ozon gazı uygulanmış koyun sütü örneklerinin fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinde meydana gelen değişimlerin belirlenmesi
Determination of changes which occur on physicochemical and chemical properties of shee milk samples applied ozone gas
  1. Tez No: 520642
  2. Yazar: ECE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Süt; sağımdan ürün haline gelene kadar birçok aşamadan geçmektedir. Bu süreçte süt bileşenlerinin durumu, sütün mikrobiyolojik yükü, fiziksel ve kimyasal özellikler; süte uygulanan ön işlemler ve seçilen koruma yöntemine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ozonlama bu anlamda alternatif koruma yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada ozonlama işleminin koruma yöntemi olarak kullanılması ile sütün mikrobiyolojik ve fizikokimyasal özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. İki farklık sıcaklıkta bulunan koyun sütü örneklerine (4-6 °C ve 22-25 °C); ısıl işlem (65 °C) ve ozonlama işlemi uygulanmıştır. Süre artışına bağlı olarak (0, 1, 5, 10, 30, 45 ve 60 dk) sütün mikrobiyolojik kalitesinin değişimi, pH'sı ve bazı süt bileşenlerinin durumu incelenmiştir. Ozon uygulamasıyla, incelenen mikroorganizma gruplarında (Koliform 6.10-4.65; Staphylococcus 4.78-3.78; TMAB 6.08-5.23 log kob/g) ve aflatoksin miktarında (7.10 -
Özet (Çeviri)
Milk proceeds by stages from milking to produce. In this process, milk compenent situation, microbiological load of milk, physical and chemical properties change depending on milk preprocesses and selected preservation method. In this sense, ozonation is one of the alternative preservation methods. In this study; research of milk physicochemical and chemical properties is aimed through use of ozonation that is preservation method. Ozonation and heat treatment (65°C) are applied to sheep milk samples that in two different temperatures (4-6°C ve 22-25°C). Changing of milk microbiological quality, milk pH and milk compenent situaiton are analysed depend on time increment (0, 1, 5, 10, 30, 45 and 60 min). Due to ozone application, important decrement of microorganism groups that investigate (Koliform 6.10-4.65; Staphylococcus 4.78-3.78; TMAB 6.08-5.23 log cfu/g) and aflatoxin quantity (7.10 -