Anlık şiddetli yağışların GPS konum doğruluğuna etkisi üzerine bir çalışma
A study on the effects of verified oils on GPS position verification
- Tez No: 520648
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışması ülkemizde sürekli yayın yapan Tusaga-Aktif (CORS-tr) sisteminin anlık konum doğruluğuna getirilen Troposferik gecikme etkisinin şiddetli hava olaylarındaki düzeltmesini incelemektedir. Ölçümler için referans alınan noktalar Türkiye'de 2017-2018 yılında yaşanan şiddetli hava olaylarının geçtiği illerdeki Tusaga-Aktif noktaları seçilmiştir. Bunlar İstanbul, Rize ve Ankara illeridir. Alıcılardan 1 saniye ve 30 saniyelik yağışın olduğu günlere ait RINEX verileri kullanılmıştır. Veriler Canadian Spatial Reference System-Precise Point Positioning (CSRS-PPP) akademik yazılımında Hassas Nokta Konumlama tekniğinde (PPP) değerlendirilmiştir. PPP-kinematik konum değerleri PPP-Statik konum sonuçlara göre kıyaslanmıştır. Meteoroloji 9. Bölge müdürlüğünden temin edilen OMGİ ölçümleri şiddetli yağış raporları da incelendiğinde seçtiğimiz tarihlerde kayıt altına alınan şiddetli yağışların olduğu tespit edilmiştir. Yapılan ölçümlerin anlık kinematik konum değerleri Up, North, East olarak incelendiğinde yağışsız günlere göre yoğun yağış saatlerinde İstanbul için farklı tarihlerde 5 cm – 30 cm arasında, Rize'de 5 cm – 12 cm arasında, Ankara'da 5 cm – 12 cm arasında değiştiği gözlemlenmektedir. Bu incelenen değerler 1 cm – 6 cm arasında olan standart sapmaların çok üzerinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the effect of the Tropospheric delay effect on the instantaneous position accuracy of the Tusaga-Aktif (cors-tr) system, which continuously broadcasts in our country, on severe weather events. The reference points for measuring TUSAGA-aktif points late in the provinces where the severe weather events in the years 2017-2018 in Turkey were selected. These are Istanbul, Rize and Ankara. RINEX data for 1 second and 30 second rain days were used. The data were evaluated in the Precision Point Positioning (CSRS-PPP) academic software in the Canadian Spatial Reference System (PPP). The PPP-kinematic position values are compared with the PPP-Static position results. Meteorology OMGI measurements obtained from the 9th Regional Directorate have been found to have heavy rainfall recorded on selected dates when the heavy precipitation reports are examined. When the instantaneous kinematic position values of the measurements are examined as Up, North, East, it is observed that between 5 cm - 30 cm in different dates, between 5 cm - 12 cm in Rize and between 5 cm - 12 cm in Ankara in heavy precipitation hours compared to no precipitation days . These values were found to be well above standard deviations from 1 cm to 6 cm