Evaluation of numerical weather prediction models for flash flood warnings in Turkey
Türkiye'de ani taşkın uyarıları için sayısal hava tahmin modellerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 648954
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, İnşaat Mühendisliği, Meteorology, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ani taşkınlar, hem Türkiye'de hem de tüm dünyada ciddi can ve mal kayıplarına yol açan en önemli doğal afetler arasındadır. Bu çalışmada, öncelikle ani taşkınların ülkemizdeki sıklığını ve dağılımını göstermek için şiddetli yağışların 2015-2019 arasındaki dönem içerisinde aylık dağılımları incelenmiştir. Yaz ve bahar aylarındaki şiddetli yağışlarla şimşekler arasındaki ilişkiden dolayı, 2015-2019 arasındaki dönem için şimşek gözlemlerinin aylık dağılımı incelenmiştir. Karadeniz ve Orta Doğu Ani Taşkın Erken Uyarı Sistemi (BSMEFFGS), Türkiye'deki ani taşkın uyarıları için kullanılmaktadır. Sistem içerisinde yağış eşik değerleri (FFG) havza bazlı yağış hesaplamaları ve tahminleriyle karşılaştırır. ALARO, ECMWF ve WRF sayısal hava tahmini (SHT) modelleri sisteme yağış tahminlerini sağlar. Bu çalışmada, ani taşkın uyarıları için kullanılan SHT modellerini değerlendirmek için Türkiye'de 2017-2019 arasında gerçekleşen, farklı yağış karakter kaynaklı, on adet ani taşkın hadisesi seçilmiştir. SHT modellerinin başarısının ölçütü olarak, ani taşkın vaka çalışmalarında hadisenin gerçekleştiği yerdeki havzada FFG eşik değerlerinin aşılıp aşılmamasına bakılmıştır. Bu çalışma kapsamında, şiddetli yağışların en fazla konvektif kararsızlık nedeniyle Türkiye'nin iç kesimlerinde bahar ve yaz aylarında, özellikle Mayıs ve Haziran, gerçekleştiği belirlenmiştir. Bahar ve yaz aylarındaki şiddetli yağış ve şimşek gözlemlerinin benzer dağılım göstermesi sebebiyle şimşek gözlemlerinin anlık ani taşkın uyarıları için kullanım potansiyeli olduğu tespit edilmiştir. Örnek ani taşkın vaka çalışmalarında, BSMEFFG sistemi içerisindeki SHT modellerinin konvektif kaynaklı olmayan şiddetli yağışların neden olduğu ani taşkınları yakalamada başarılı olduğu görülürken konvektif kaynaklı hadiselerde kısmen başarı gösterebildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Flash floods are among the most destructive natural disasters in both Turkey and world that cause loss of life and property. In this study, monthly distribution of heavy rainfall events in the period of 2015-2019 is examined to show the frequency and distribution of flash floods associated with these heavy rainfall events in Turkey. The monthly distribution of lightning observations for the period of 2015 and 2019 is also studied to release the relationship between heavy rainfall events and lightning flashes during warm season. Black Sea and Middle East Flash Flood Guidance System (BSMEFFGS) is used for flash floods warnings in Turkey. The system compares rainfall threshold values (Flash Flood Guidance, FFG) with basin-based rainfall estimates and predictions. ALARO, ECMWF and WRF numerical weather prediction (NWP) models provide rainfall predictions within the system. In this study, ten flash flood events resulted from different precipitation characteristics occurred between 2017 and 2019 in Turkey are determined to evaluate the NWP models. The success of the NWP models is measured with whether FFG threshold values were exceeded by rainfall predictions through these flash flood cases. In this study, it is determined that heavy rainfall events often occur over interior parts of Turkey during warm season due to convective instability conditions especially in May and June. It is proven in this study that lightning observations have the potential to be used for nowcasting flash flood warnings because of similar distribution of heavy rainfall events and lightning flashes during warm season. It is derived from the flash flood case studies that the NWP models within the BSMEFFGS are successful in capturing the flash floods caused by non-convective heavy rainfalls, while the models up to some extent are capable for convective-induced events.