Tasarı geometri metotlarının makina parçalarına uygulanması
- Tez No: 5207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET TASARI GEOMETRİ METODLARININ ENDÜSTRİDE UYGULANMASI Endüstride, Teknik Resim önem kazanmış ve üretimin ilk safhalarından birini teşkil etmiş durumdadır. İmal edilen makina parçaları, değişik geomet rik şekillerin birleşmesiyle meydana gelmektedir. Bu geometrik şekillerin birleşmeleri durumlarında arakesitler oluşmakta ve bunları, resimlerde çize rek göstermek gerekmektedir. Genellikle, dökülerek imal edilen parçalarda ve saç parçaların imalin de arakesitlerin doğru ve düzgün olarak çizilerek gösterilmesi gerekebilir. Bilhassa saç konstrüksiyonlarda açınım ile şablon çıkarılması ve bükme durum larında ideal ölçülerin oluşabilmesi için arakesitlerin doğru ve itinalı çi zilmeleri gerekmektedir. Günümüzde, Makina Resmi Literatüründe arakesitler ve çizimleri basit geometrik şekillere uygulanmış olup, makina parçalarının arakesitlerinin bu lunmasına az yer verildiği görülmektedir. Makina resimlerinin amacı, makina parçalarının daha seri ve kolay imal edilmesini sağlamaktır. Arakesitlerin de istisnai durumların dışında, makina parçalarının resimlerinde çizilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Tasarı Geometri metotlarının, geometrik şekillerden, endüstride kullanılan makina parçalarına uygulanmasını daha geniş olarak ve çok değişik örneklerle ele alınmış ve uygulamaları ile açıklanmıştır. Böyle ce, çok değişik geometrik şekillerdeki endüstriyel parçaların arakesitlerinin çizimi ile Tasarı Geometri metotlarının endüstride kullanılması açıklanmıştır. Bu amaca yönelik çalışma ise, dört bölümde incelenmiştir. Birinci Bölüm : Tasarı Geometri elemanlarının tanıtılması ve tasarı Geometri metotlarının bu elemanlara uygulanışı açıklanmıştır. İkinci Bölüm :Cisimlerin düzlemlerle kesişmeleri sonucu arakesitleri nin bulunması örneklerle anlatılmıştır. Üçüncü Bölüm :Cisimlerin arakesitlerinin bulunması açıklanmıştır. Dördüncü Bölüm :Küreler metodu ile cisimlerin arakesitlerinin bulunması açıklanmıştır. -II-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF DESCRIPTIVE GEOMETRY METHODS IN INDUSTRY In industry, Technical drawings have gained importance and they have become first step of production. Producted machines parts are formed with combination of different geometric shapes. The intersections occur with combination of these shapes and it's necessary to show these intersections by drawing. Generally, it can be necessary to show intersections to be perfect and correct in production of casted parts and sheet parts. Especially, in sheet constructions the most important point that must be considered carefully, the drawing of intersect lines of objects and the making of their sample with great accuracy. Nowadays, intersections and their drawings are applicated to basic geometric shapes, but we see that to find out intersections are less applicated to machines parts. The purpase of technical drawings is to makefast and easiest production of machines parts. But essential thing is here to say that except some special cases the technical drawings must be drawn. In this study, the application of descriptive geometry methods on machines parts was explained to be more extended with different examples. So, the using of descriptive geometry methods in industry with drawing of intersections in many different shapes of industrial parts have been explained. Under this aim we can divide the main subject into four parts. Firs part : Introduction of descriptive geometry elements and application of descriptive geometry methods to these elements. Second Part ; The sectioning of objects with planes were given with examples. Third Part : It has been described to find intersections of objects. Fourth Part : It has been described to find intersections of objects by spheres method. -Ill-