Farklı konsantrasyonlarda kullanılan nisinin soğukta (4±2oc) ve vakum paketlenerek depolanan levrek (Dicentrarchus labrax, Linnaeus, 1758) filetolarının kalite parametreleri üzerine etkileri
The effects of nisin used at different concentrations on quality parameters of sea bass (Dicentrarchus labrax, Linnaeus, 1758) fillets under chilled (4±2oc) and vacuum packed conditions
- Tez No: 520844
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZOĞUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda (% 0.2, % 0.4 ve % 0.8) kullanılan nisinin soğukta (I. Deneme) ve vakum paketlenerek (II. Deneme) depolanan levrek (Dicentrarchus labrax) filetolarının duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kalite parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. I. deneme sonuçlarına göre çiğ ve pişmiş levrek filetolarının raf ömrü kontrol grubu için 6 gün ve nisin muamele grupları için 8 gün olarak belirlenmiştir. II. denemede ise kontrol grubu 12 gün, nisin muamele grupları ise 14 gün raf ömrüne sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of nisin used at different concentrations (0.2%, 0.4% and 0.8% w/v) on the sensory, physical, chemical and microbiological quality parameters of chilled (Trial I) and vacuum packed (Trial II) sea bass (Dicentrarchus labrax) fillets were investigated. According to Trial I, the shelf life of fish fillets (raw and cooked) was found as 6 days for the control group and 8 days for nisin groups. The results of Trial II indicated that the shelf life of raw and cooked fish fillets was found as 12 days for the control group and 14 days for nisin treatment groups.