Steady the distortion of the transmitting data due to the spectral shift effect of semiconductor laser with increasing of frequency in optical communication systems
Optik iletişim sistemlerinde frekans artışı ile yarı iletken lazerin spektral kayma etkisine iletilen verilerin sabit distorsiyonu
  1. Tez No: 520869
  2. Yazar: MUSTAFA GHAZI FAHAD AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
In this study, a semiconductor laser (also called laser diode (LD)), light emitting diode (LED) and Polymers Light-Emitting diode (PLED) have been studied in Steady the Distortion of the Transmitting Data due to the Spectral Shift Effect of Semiconductor Laser with increasing of Frequency in optical Communication Systems of the central wavelength and spectral width effected by increasing of frequency that casus the increase in temperature in light sources, where the increasing of frequency is very important in communication system that utilized to rise the data transmission bandwidth. We had designed an oscillation circuit to generate a narrow light pulse to simulate the transmission system. The different frequencies (10, 100, 10000, 100000 and 500000) Hz has been used for small pulse width (100, 500 and 1000) ns. The experimental test show that all optical sources suffer from a dispersion of spectrum in the beam and a visual red shift. This is more in LD and less in LED. The spectrum broadening is bad phenomena in optical communication systems that lead to losing of data due to saturation in spectrum of sources when light transfer through different medium. The results show that the LED is the best choice for data transmission which is very stable than LD and PLED that suffer from red shifting, in addition to subject spectrum broadening that cased by difference in transferring speed when passes in different medium cases interference and losses of data. Even so the LED has a disadvantage that it low in power which cannot be transmitting for long distance where the LD is best choice for free space optical communication system (FSO), while LED is best in optical fiber communication system.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada, yarı iletken bir lazer (lazer diyot (LD) olarak da adlandırılır), ışık yayan diyot (LED)ve Polimerler Işık Yayan Diyot (PLED), Yarıiletkenlerin Spektral Kayma Etkisine bağlı olarak Aktarılan Verilerin Distorsiyonunun Sabitliği İncelenmiştir. Optik İletişim sistemlerinin merkezi dalga boyunda ve genişliğinde frekansın artmasıyla lazer, Veri iletim bant genişliğini artırmak için kullanılan iletişim sisteminde frekansın artmasının çok önemli olduğu yerlerde, Işık kaynaklarında sıcaklık artışına neden olan frekansın artmasıyla etkilenir. İletim sistemini taklit etmek ve dar bir ışık darbesi üretmek için bir salınım devresi tasarladık. Farklı frekanslar (10, 100, 10000, 100000 ve 500000) Hz, küçük darbe genişliği (100, 500 ve 1000) ns için kullanılmıştır. Deneysel test, tüm optik kaynakların ışın demetindeki bir spektrum dağılımından ve görsel bir kırmızı kaymasından muzdarip olduğunu göstermektedir. Bu LD'de daha fazla ve LED'de daha azdır. Spektrum genişlemesi, farklı ortamlardaki ışık aktarımı sırasında, kaynakların spektrumundaki doygunluğa bağlı olarak veri kaybına yol açan optik iletişim sistemlerinde bulunan kötü olgulardır. Sonuçlar, LED'in, ,konuya ek olarak, farklı orta ölçekli durumlarda veri aktarımı ve veri kaybı olduğunda aktarım hızındaki farktan kaynaklanan spektrum genişlemesi, kırmızı kayması olan LD ve PLED'den çok kararlı olan veri iletimi için en iyi seçim olduğunu gösteriyor. LED fiber optik iletişim sisteminde en iyisi olurken, serbest uzay optik haberleşme sistemlerinde(FSO) için en iyi seçim LD olan uzak mesafeler için, iletilemeyen düşük bir güce sahip olan LED dahi bir dezavantaja sahiptir.