Development of a tuner topology for multiharmonic matching and implementation on tunable dual band power amplifier design
Çoklu harmonik uyumlama için uyumlayıcı topolojisi geliştirilmesi ve çift bantlı ayarlanabilir güç yükselteci tasarımına uygulanması
  1. Tez No: 520870
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, çoklu-harmonik yük uyumlamasının güç yükselteçlerin verimliliğini artırmadaki etkisi incelenmiştir. Verimli güç yükselteç tasarımında kullanılan teknikler çoklu-harmonik uyumlama açısından ele alınıp analiz edilmiştir. Çeşitli devre yapıları, avantajları ve kısıtlamalarından bahsedilerek, çoklu-harmonik uyum açısından ele alınmıştır. Özel olarak, üçlü saplama topolojisinin detaylı çoklu-harmonik analizi gösterilmiştir. Üçlü saplama topolojisinin, halihazırda bilinen tek frekans empedans uyumlama kabiliyeti, 2. ve 3. harmonik frekanslara da genişletildi. Analizle ilk defa gösterildi ki, üçlü saplama topolojisi, sadece ana frekansta değil, 2. ve 3. harmonik frekanslarda da aynı anda, ana ve harmonik empedanslarda bir sınırlama olmaksızın, empedans uyumlama yapabilmektedir. Ayarlanabilir bir üç saplamalı yük uyumlama devresini kullanan orjinal bir yüksek verimli, çift bantlı güç yükselteç de tasarlanıp gerçeklenmiştir. Ayarlanabilir yapı sayesinde, üst çalışma bandı, alt çalışma bandının 2. harmoniğinde bulunmasına rağmen, verimlilik iki bantta da maksimize edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, the effect of multi-harmonic load matching on improving the efficiency of power amplifiers is investigated. Techniques of efficient power amplifier design are discussed and analyzed in terms of multi-harmonic matching. Several circuit topologies are evaluated for multi-harmonic matching by discussing the advantages and the limitations. Specifically, a detailed multi-harmonic analysis of the triple stub topology is presented. The already-known single frequency impedance matching capability of the triple stub circuit is extended to the 2nd and the 3rd harmonic frequencies. It is shown by analysis for the first time that the triple stub topology is able to satisfy impedance matching not only at the fundamental frequency but also at the 2nd and the 3rd harmonic frequencies simultaneously without any limitation on the fundamental and the harmonic impedances. A novel, highly efficient dual band power amplifier utilizing a tunable triple stub load matching circuit is also designed and implemented. Thanks to the tunable structure, efficiency is maximized in both operating bands of the power amplifier; even though, the upper band is located at the 2nd harmonic of the lower band.