Analysis of ratcheting by using different yield criteria and kinematic hardening models for uniaxial and biaxial loading
Bir ve iki eksenli yüklemelerde plastik deformasyon birikiminin farklı akma kriterleri ve kinematik sertleşme modelleri kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 520899
  2. Yazar: MERT İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katı Cisimlerin Mekaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, döngüsel yükleme altındaki plastik deformasyon birikmesi bir ve iki eksenli yüklemeler için incelenecektir. Plastik deformasyon birikimi simülasyonları farklı akma kriterleri ve kinematik sertleşme kuralları için gerçekleştirilecektir. Gerilim-gerinim denklemleri geliştirilecek ve alt programlar kullanılarak bir ticari sonlu elemanlar yazılımı aracılığıyla sayısal analizlerde kullanılacaktır. Seçilen akma kriterleri ve kinematik sertleşme modelleri ile elde edilen bünye denklemlerinin uygulanabilirliğini ölçmek amacıyla sayısal sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ratcheting, the accumulation of plastic strain under cyclic loading, will be investigated for uniaxial and biaxial loading in this study. The simulations of ratcheting will be carried on for different yield criteria and kinematic hardening rules. The corresponding stress-strain relations will be developed and used in the numerical analysis by implementing subroutines to a commercial finite element software. The numerical results will be compared with the experimental ones to evaluate the applicability of the constitutive equations that are obtained by using the selected yield criteria and kinematic hardening rules.