Women's participation in people's education centers in Istanbul
İstanbul'da kadınların halk eğitim merkezlerine katılımı
  1. Tez No: 52093
  2. Yazar: ÖZLEM BAŞER KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET İstanbul'da Kadınların Halk Eğitim Merkezlerine Katılımı Özlem Başer Kalkan Bu araştırmanın başta gelen amacı kadınların Halk Eğitim Merkezlerine katılımlarının onların hayatlarını nasıl etkilediğini incelemektir. Bu amaçla, evli, en az bir çocuk sahibi, en fazla ortaokul mezunu ve en az iki yıldır Halk Eğitim Merkezleri'ndeki kurslara katılan kadınlar seçilmiştir. Bostancı, Kadıköy ve Maltepe Halk Eğitim Merkezlerindeki kurslara katılmakta olan 42 kadın elverişliliğe göre örnekleme yöntemiyle seçilmiştir, ve araştırmacı tarafından isteklerine göre kendi evlerinde ya da Merkezlerde görüşme yapılmıştır. Görüşmelerin sonucunda ortaya çıkan bulgulardan bazıları şunlardır: Kadınların çoğu kurslara genel ilgi nedeniyle katılmaktadır. Kurslar hakkında, arkadaş edinebildikleri sıcak ortamı, ve genel olarak öğretmenlerin özelliklerini beğenmelerine karşın; Merkezlerin soğuk ve bakımsız olması, sınıfların küçük ve kalabalık olması, öğretmenlerin bilgilerinin ve ders verme yöntemlerinin yeterli olmaması, kursların aşamalı olmaması, kurslara katılan kadınların kurslar hakkında beğenmedikleri konulardır. Merkezlere ulaşım, zamansızlık ve ev halkının engelleyici tutumları, kadınların kurslara devam ettikleri süre içinde karşılaştıkları problemlerdir. Kurslara katılmadıkları zamanla karşılaştırıldığında, kadınların daha çok evlerinden dışarıya vıçıktıkları, kendilerine daha güvenli ve daha mutlu oldukları, ve aileleri ile ilişkilerinin iyileştiği gözlenmiştir. Ayrıca, kurslara katılan kadınların kocalarının da eskisine göre daha destekleyici oldukları görülmüştür. Yetişkin eğitimi kurslarına katılımın, kadınlara psikolojik bir rahatlama sağlamasına rağmen, ekonomik yönden yeterli bir katkı sağlayamadığı da gözlenmiştir. Önerilerden bazıları şunlardır: Merkezlerin bakım, araç-gereç ve çalışan eksiklikleri giderilmelidir. Kurslar daha yaygınlaştırılmalıdır. Merkezlerde, kadınların ekonomik açıdan daha güçlü olmalarına yardımcı olacak yeni kurslar açılmalıdır. Kadın sorunları ve aile içi ilişkiler ile ilgili kurslar ve seminerler de düzenlenmelidir. Merkezlerin anaokulları olmalıdır. Gerek kurslara katılan kadınların yaptıklarını satabilecekleri bir yer sağlayarak, gerekse bu kadınlara dışarıda iş bularak, onlara iş imkanları sağlanmalıdır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Women's Participation in People's Education Centers in Istanbul by özlem Baser Kalkan The purpose of the study was to investigate how the participation in People's Education Centers affects women's lives. To serve this purpose, the subjects were chosen to be married, have at least one child, be at most junior highschool graduates, and attend the courses for at least two years. Forty-two women who were participating in the courses in Bostancı, Kadıköy and Maltepe People's Education Centers were selected by convenience sampling, and interviewed by the researcher either at their homes or at the Center according to their choices. Interviews indicated the following: Most of the women were participating in the courses out of general interest. They liked the teachers' characteristics in general, and the warm environment in which they can make friends. They did not like the Centers being too cold and neglected, the classrooms being too small and crowded, knowledge of the teachers and the instructional methods being inadequate, and the courses being only in one level. Transportation, lack of time, and their households' obstructive behaviors were the problems women faced during their participation in the courses. Women were going out of their homes more, they were more self-confident and happier, and they had a better relation with their family when compared to the time IVthey were not participating in the courses. There was also a change in their husbands' attitudes towards being more supportive of their wives' participation in the courses. Participation in the adult education courses provided women with psychological relief, however, it contributed their lives financially only to some extent. Some of the recommendations are as fallows: The Centers should be well maintained, staffed and equipped. Courses should be widespread. New courses that would help women be financially more powerful should be provided by the Centers. Courses and seminars on women's problems, family relations should also be provided for women. The Centers should have preschools. Job opportunities should be provided by either providing a place for women to sell what they produce or by finding jobs in the market for them.