Ratlarda amikasin ile oluşturulan ototoksisite modelinde atorvastatinin koruyucu etkilerinin araştırılması, deneysel hayvan çalışması
An investigation of the protective effects of atorvastatin on amikacin-induced ototoxicity model in rats: an experimental animal study
- Tez No: 520936
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Aminoglikozid grubu antibiyotikler, klinikte birçok enfeksiyon hastalığının tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Sık görülen yan etkilerinden olan ototoksisite morbiditeye yol açıp, klinik kullanımlarını kısıtlamaktadır. Bu tez çalışmasında antioksidan etkisi olan atorvastatinin, serbest radikaller üzerinden ototoksisiteye neden olan amikasinin bu yan etkisinden koruyup korumadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Wistar albino cinsi 20 sıçan 5'erli 4 grup olacak şekilde ayrıldı. Çalışmanın ilk 14 günü statin grubundaki 5 sıçana atorvastatin 10mg/kg/gün gavaj ile verildi. Yine ilk 14 gün bu grubun verileri hiçbir işlem yapılmayan kontrol grubunun verileri ile karşılaştırıldı. İkinci 14 günde ise diğer 2 grupla deneye devam edildi. Amikasin grubundaki 5 sıçana amikasin 600mg/kg/gün intraperitoneal olarak verildi. Statin+Amikasin grubundaki 5 sıçana ise amikasin 600 mg/kg/gün intraperitoneal ve atorvastatin 10 mg/kg/gün gavaj ile verildi. Deneyin, 0., 7. ve 14. günlerinde hayvanların işitmelerini işitsel beyin sapı cevabı (ABR) ve distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) ölçümleri yaparak araştırdık.
Özet (Çeviri)
Objective: Aminoglycoside antibiotics are frequently used for clinic treatment of infectious diseases. Among their most widespread adverse effects, ototoxicity causes morbidity and restricts their clinical use. In this thesis, it was aimed to find out whether atorvastatin, which has antioxidant effect, provides protection from such adverse effect of amikacin, which causes ototoxicity by means of free radicals. Materials and Methods: Wistar albino rats (n= 20) were divided into 4 groups of 5. During the first 14 days, 5 subjects in the statin group were given 10 mg/kg/day atorvastatin by gavage. Data from this group were compared with the control group, which received no administration at all, throughout the 14 days. On the next 14 days, the other two groups were used as experimental group. The amikacin group was administered 600 mg/kg/day of amikacin intraperitoneally. On the other hand, the rats in the statin+amikacin group were given amikacin at an amount of 600 mg/kg/day intraperitoneally and atorvastatin of 10 mg/kg/day by gavage. On days 0, 7 and 14, hearing ability of the animals was examined by performing measurements such as auditory brainstem response (ABR) and distortion-product otoacoustic emissions (DPOAE).