Kronik uyku yoksunluğunun ratlarda inflamatuar parametreler üzerine etkileri
Effects of chronic sleep deprivation on inflammatory parameters on rats
- Tez No: 520950
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET KRONİK UYKU YOKSUNLUĞUNUN RATLARDA İNFLAMATUAR PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİLERİ Amaç: Günümüzde çok sık görülen uyku ile ilgili hastalıkların vücutta multisistemik etkileri olduğu bilinmektedir. Bizim çalışmamızda kronik uyku yoksunluğu modeli oluşturulmuş ratlar üzerinde inflamatuar marker düzeyleri çalışılarak uyku yoksunluklarının sekonder etkileri araştırılmıştır. Materyal- Metod: Kırk beş adet erkek Wistar Albino cinsi rat, 15'i Uyku Yoksunluğu Grubu (A), 15'i Uyku Kontrol Grubu (B) ve 15'i Kontrol Grubu (K) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Deneklerde 21 gün boyunca Multipl Modifiye Platform Model (MMPM) ile uyku yoksunluğu oluşturuldu ve 21.gün sonunda bütün deneklerden biyokimya tüplerine kan örnekleri alındı ve bu örneklerde endokan ve serglisin düzeylerine bakıldı. Bulgular: Endokan düzeyi A grubu ve B grubunda benzerdi (p=0,178). Ayrıca A grubu da kontrol grubu ile benzerdi (p=0,221). B grubunun endokan düzeyi kontrol grubuna göre daha düşük idi (p=0,012). Endokan düzeyi en düşük B grubunda idi, bunu A grubu izlemekteydi. Serglisin düzeyi A grubundaB grubu ile benzerdi (p=0,950). Ayrıca A grubunda kontrol grubu ile benzerdi (p=0,071). B grubunun serglisin düzeyi kontrol grubuna göre daha düşük idi (p=0,014). Serglisin düzeyi en düşük B grubunda idi, bunu A grubu izlemekteydi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF CHRONIC SLEEP DEPRIVATION ON INFLAMMATORY PARAMETERS ON RATS Objective: Sleep related diseases are very common disorders in our age and its a known fact that they have multisistemic effects. This study aims to investigate inflammation marker levels on chronic sleep deprivation model with rats. Materyal-method: Forty-five Wistar Albino rats were randomly divided into three groups. First group is sleep deprivation group (A) consists 15 rats. Second group is sleep control group (B) consists another 15 rats and the third group consists the remaining 15 ratsis control group (C). For the two sleep deprivation groups (group A and B) the modified multiple platform model (MMPM) was used to create sleep deprivation for twent-one days. At the end of the day 21, blood samples collected from all the subjects and endocan and serglycin levels measured on this samples. Results: Endocan levels were similar to group A nd B (p=0,178).And group A endocan levels were similar to group C (p=0,221). Group B endocan levels were lower than group C (p=0,012). Endocan levels were lowest in group B followed by group A. Serglycin levels were similar in group A and B (p=0,950).And group A sergylcin levels were similar to group C (p=0,071). Group B's sergylcin levels were lower than group C (p=0,014).Serglycin levels were lowest in group B followed by group A.