Sağlıklı bireylerde kısa süreli uyku kaybının dolaşımın otonom kontrolü üzerine etkileri
The effects of short-term sleep deprivation on autonomic control of circulation in healthy individuals
- Tez No: 537470
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sağlıklı gönüllülerde 24 saat süreli uyku yoksunluğunun kardiyak otonom stres test ölçümleri ve endotel inflamatuar belirteçleri üzerine etkilerinin araştırıldığı çalışmaya 10 erkek gönüllü (yaş ortalaması, 21,6±1,2 yıl) dahil edildi. Uyku sağlığı Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile kardiyovasküler sağlık ise genel fizik muayene, kan biyokimyası, ekokardiyografi ve elektrokardiyografi ile yapıldı. Üç gün süre ile takip edilen gönüllülerden normal uyku (birinci gün), bir gün uykusuzluk (ikinci gün) ve telafi uykusu sonrası (üçüncü gün) venöz kan örnekleri toplandı ve sırasıyla Valsalva, mental aritmetik, izometrik el sıkma ve soğuk stres testleri yapıldı. Testlerde sistolik ve diyastolik kan basınçları ve kalp hızı takibi yapıldı. Uykusuzluk süresince tansiyon ve nabız holter kayıtları yapıldı. Nabız holter takibinden kalp hızı değişkenliği parametreleri alındı. Venöz kan örneklerinde ICAM-1, VCAM-1 ve E-selektin düzeyleri ELISA ile ölçüldü. Stres testlerinde test öncesi ve sonrası yüzde değişimlerin karşılaştırılması Friedman ve post-hoc Wilcoxon testleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Ten healthy young adult male volunteers (mean age, 21,6±1,2 years) were included in the study that investigated the effects of 24-hour sleep deprivation on cardiac autonomic stress test measurements and endothelial inflammatory markers. Sleep health was evaluated by Pittsburgh sleep quality index. Cardiovascular health was evaluated by general physical examination, blood biochemistry, echocardiography and electrocardiography. Venous blood samples were taken from volunteers after baseline sleep (first day), sleep deprivation (second day) and recovery sleep (third day) and then Valsalva, mental, isometric and cold pressor tests were performed. Heart rate, systolic and diastolic blood pressures were monitored during tests. Continuous heart rate and blood pressure recordings were performed by holter monitoring during sleep deprivation period. Heart rate variability parameters collected from holter study. ICAM-1, VCAM-1 and E-selectin levels were measured by ELISA.