Kemoterapi alan meme kanserli hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin yorgunluk, bulantı ve kusmaya etkisi
The effect of progressive relaxation exercises on fatigue, nausea and vomiting in breast cancer patients receiving chemotherapy
- Tez No: 520955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma, meme kanseri tanısı almış kemoterapi alan hastalarda, kemoterapiye bağlı yorgunluk, bulantı ve kusmanın kontrolünde progresif gevşeme egzersizlerinin etkinliğini incelemek amacıyla deneysel olarak planlandı. Gereç ve Yöntem: Mart 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında özel bir hastanenin ayaktan kemoterapi ünitesine başvuran 50 hasta ile gerçekleştirilen bu çalışmaya meme kanseri tanısı almış ve doksurubisin ve taksan bazlı tedavi alan hastalar alındı. Çalışmaya katılmayı kabul eden 24 hasta deney, 26 hasta kontrol grubuna randomizasyon listesi doğrultusunda basit rastgele yöntem ile seçildi. Deney grubundaki hastalara tedaviye başlamadan önce Türk Psikologlar Derneği'nin Gevşeme Egzersizleri CD'si eşliğinde bire bir gevşeme eğitimi verildi. Verilerin toplanması için Hasta Tanıtım Formu, Piper Yorgunluk Ölçeği ve Rhodes Bulantı, Kusma ve Öğürme İndeksi formları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned experimentally to investigate the efficacy of progressive relaxation exercises in control of fatigue, nausea and vomiting in breast cancer patients recieving chemotherapy. Metod: In this study 50 breast cancer patients who were admitted to the outpatient chemotherapy unit private hospital between March 2017 and February 2018. They received doxurubicin and taxane based therapy and included. 24 patients and 26 patients who accepted to participate in the study were selected to the experimental and control group by simple random method according to the randomization list. The patients in the experimental group were given one-to-one relaxation training before starting the treatment. Patient information form, Piper Fatigue Scale and Rhodes Nausea, Vomiting and Retching Scale were used for data collection.