Arteria carotis interna' nın çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile morfometrik analizi
The morphometric analysis of internal carotid artery by multidetector computed tomography
  1. Tez No: 520961
  2. Yazar: AHMET UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜYÜKMUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Arteria carotis interna (ACI), sağ ve sol taraf arteria carotis communis'ten (ACC) ayrılır. Boyun bölgesinde kafatabanına doğru uzanır ve buradan canalis caroticus'a (CC) gelir. Kanal içerisindeki seyrinden sonra kafatası içerisine uzanır. Intrakranial yapıların beslenmesinden sorumlu esas arterdir.Vakaların %4 ile %16'sında ACI'nın extracranial parçasının seyrindeki anomalilerin serebrovasküler yetersizliğe sebep olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı ACI'ya ait morfometrik veriler elde ederek veri serisi oluşturmak ve bununla beraber ACI'nın extracranial parçasnın seyrini değerlendirmektir. Çalışmamız, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne baş ağrısı, boyun ağrısı, baş dönmesi gibi sebepler ile başvuran 101 hastanın boyun BT anjiyografi, kranial BT anjiyografi, arkus aortografi, karotid anjiyografi görüntüleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, sağ ve sol taraf için ACC'nin çapı, ACI'nın ACC'den ayrıldığı yerdeki çapı, ACI'nın CC' ye girmeden önceki çapı, ACI'nın CC içerisindeki çapı, a. carotis externa'nın (ACE) çapı, bifurcatio carotidis açısı, ACI'nın CC' ye giriş yaptığı yerde ve ACI'nın CC' den çıktığı yerde oluşan açı ölçümleri gerçekleştirildi. Ayrıca bifurcatio carotidis seviyesi mandibula ve vertebra düzeylerine göre sınıflandırıldı. ACI'nın boyun bölgesindeki seyri tiplendirildi. ACI'nın ACC'den ayrılma konumu antero-posterior ve medio-lateral olmak üzere iki grup altında sınıflandırıldı. Çalışmada yer alan hastaların yaş ortalaması 59.98±14.59 idi. ACI'nın ACC'den ayrıldığı yerdeki çapı ortalama 6.75±1.38 mm, CC' ye girmeden önceki çapı ortalama 4.47±0.89 mm, CC içerisindeki çapı 3.74±0.79 mm olarak tespit edilmiştir. ACI'nın kanala ilk girdiği yerdeki açı ortalama 95.79º±23.49º, kanaldan çıkış açısı ise 133.17º±12.05º olarak belirlenmiştir. ACI iki taraflı değerlendirildiğinde, ACI'nın %84.7 oranında ACC'nin antero-posterior yüzünden, %15.3 oranında da medio-lateral yüzünden ayrıldığı belirlendi. Hastaların %53'ünde ACI'nın mandibula'nın ½ alt seviyesi ve %29.2 oranında da C3 vertebra seviyesi hizasında ACC'den ayrıldığı tespit edilmiştir. ACI' ya ait anomalilerin bilinmesinin bölgede meydana gelebilecek komplikasyonların engellenmesine, elde edilen verilerin kritik darlık vakalarında darlık derecesinin belirlenmesine faydalı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Internal caroitd artery (ICA) is leaves from right and left common carotid artery. It extends towards the skull in the neck region and reaches the carotid canal (CC). After the course in the carotid canal, it extends into the skull. It is the main responsible artery for the supplying of intracranial structures. It has been reported that anomalies of extracranial part of ICA cause to cerebrovascular insufficiency in 4% to 16% of cases. The aim of our study is to produce a series of data by obtaining morphometric data of ACI and to evaluate the course of extracranial part of ICA Our study was conducted on the neck CT angiography, cranial CT angiography, arcuate aortography, carotid angiography images of 101 patients who applied to the Meram Medical Faculty Hospital of Necmettin Erbakan University with headache, neck pain and dizziness.In our study, the diameter of the CCA for the right and left side, the diameter of ICA at which the ICA seperate from the common carotid artery (CCA), the diameter of ICA before entering the CC, the diameter of ICA within the CC, diameter of the carotis externa (ECA), angle of bifurcatio carotidis, angle where the ICA entered the CC and where the ICA emerged from the CC.In addition, bifurcatio carotidis level was classified according to mandibula and vertebral levels. The course of the ICA was classified in the neck region. The position of ICA leaving from CCA was classified into two groups as antero-posterior and medio-lateral. The mean age of the patients in this study was 59.98 ± 14.59. It was determined that the mean diameter of ICA at which the ICA separate from CCA was 6.75 ± 1.38 mm, the mean diameter of ICA before entering the CC was 4.47 ± 0.89 mm, the mean diameter of ICA within the CC was 3.74 ± 0.79 mm. The angle at which the ICA first entered the CC was determined to be 95.79 ± 23.49º and the angle at which the ICA exit from the CC was 133.17º ± 12.05º. When ICA was evaluated bilaterally, it was determined that ICA separated from anterior-posterior of ACC by 84.7% and medio-lateral aspect by 15.3%. In 53% of patients, ICA was found to be separated from CCA in the ½ level of the mandible and 29.2% in the C3 vertebra level. We believe that the knowledge of the anomalies of ICA will prevent the complications that may occur in the region and that the obtained data will be useful for determining the severity of the critical stenosis cases.