Sakin şehir (Cittaslow) kavramının peyzaj mimarlığı açısından, Isparta/Eğirdir örneğinde incelenmesi
Researching the concept of cittaslow in terms of landscape architecture: The case of Isparta/Eğirdir
- Tez No: 521120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca; içinde bulunduğu çevrede gerçekleşen olaylardan etkilenmiş, aynı zamanda faaliyetleriyle çevresini etkileyerek tahribatına yol açmıştır. Küreselleşme ve devamında ortaya çıkan Modernizm akımlarının da neden olduğu olumsuz değişim ve gelişimler sonucunda, çevre koruma ve sürdürülebilirlik kavramlarına yönelik çalışmalar ortaya çıkmıştır. Bu olguların bir sonucu olarak, yaşamın farklı alanlarında“yavaş”felsefesi açığa çıkmıştır. Bu anlayışın bir ürünü olan Sakin Şehir (Cittaslow) hareketi son dönemlerde dikkatleri üzerine çekmektedir. Hem ulusal hem de uluslararası alanda popülarite kazanan bu akım, araştırma konusu olarak belirlenmiştir. Konuya ilişkin yapılmış olan araştırmalar incelendiğinde; en önemli kıstasları çevre konuları üzerine yoğunlaşan Sakin Şehir kavramının, sürdürülebilirliğine yönelik bir çalışmanın yapılmadığı gözlemlenmiştir. Araştırma olanakları ve mevcut zenginlikleri açısından, çalışma alanı olarak seçilen Eğirdir ilçe merkezi ve çevresi ölçeğinde, Sakin Şehir hareketinin kriterleri peyzaj mimarlığı meslek disiplini boyutunda irdelenmiştir. Daha sonra bölge halkının bilinç düzeyi, konuya ilişki tutum ve algılarını, tercihlerini ölçmek adına alanda 390 kişinin katılımıyla bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket verileri ve mevcut analizler sonucunda, Sakin Şehir üyeliğine aday olmak isteyen kentlere yardımcı olmak adına peyzaj mimarlığı kapsamında sürdürülebilir gelişme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, mankind has been affected by the events taking place in its surroundings and has also caused its destruction by affecting its environment with its activities. As a result of the negative changes and developments caused by the modernism movements that emerged in globalization and its continuation, studies on environmental protection and sustainability have emerged. As a result of these facts, the philosophy of“slow”has been revealed in different areas of life. The Cittaslow Movement, a product of this understanding, has recently attracted attention. This current, which has gained popularity both in national and international fields, has been identified as the subject of research. The criteria of the calm city movement on the scale of the Eğirdir district center and its periphery, which is selected as a research area in terms of research opportunities and its present wealth, are examined in landscape architecture as a discipline of the profession. Then, a survey was conducted with the participation of 390 people in the field to measure the level of consciousness of the people of the region, their relationship to the subject, their attitudes and perceptions, their preferences. As a result of the survey data and current analyses, sustainable development recommendations have been submitted within the framework of Landscape Architecture to assist the cities wishing to become a candidate for a quiet city Membership.