Posterior interskalen yaklaşımla brakial pleksus blokajı uygulamasında bupivakain ile levobupivakainin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effect of levobupivacaine and bupivacainefor posterior approach interscalene brachial plexus block
  1. Tez No: 521121
  2. Yazar: SEMİH BAŞKAN
  3. Danışmanlar: UZMAN LEVENT ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hastanemiz Etik Kurul onayı ve hasta bilgilendirilmiş olur formu alındıktan sonra omuz cerrahisi uygulanacak ASA I-III grubu, 18-70 yaş arası 30 olgu çalışmaya dahil edildi. C6-C7 vertebralar arası belirlendikten sonra 3 cm laterali işaretlendi. Blok uygulanan bölgenin cilt temizliği povidon iyot ile yapılıp, 2cc %2 lik lidokain ile lokal anestezi yapıldı. Sinir stimülatörü olarak Stimupleks® HNS11 ve iğne olarak pleksus anestezisi için yapılmış özel iğne Contipleks110 mm kullanıldı. İşaretlenen girişim noktasından iğne sagittal düzlemde krikoid kıkırdağı hedef alarak sokuldu. 7. servikal vertebranın transvers çıkıntısıyla temas edildikten sonra iğne daha sonra kraniale çevrilerek ilerletildi. Burada direnç kaybı enjektöründe direncin değişimi ve aynı anda omuzda deltoid kas seyirmeleri gözlenmeye çalışıldı. Omuzda seğirme hareketi ve akım 0.4 mA'e düşürülerek seğirmenin devam ettiğinin görülmesi başarılı lokalizasyon olarak değerlendirildi. Aspirasyon testinden sonra, rastgele olarak iki gruba ayrılan hastalarda Grup I için % 0,25 konsantrasyonda levobupivakain, Grup II için % 0.25 konsantrasyonda bupivakain her 5ml de bir aspirasyonu tekrar ederek toplam 40 ml lokal anestezik verildi. Uygulama yapıldıktan 5 dakika sonra operasyon bölgesi 5 dakikalık aralıklarla pin-prick testi ile kontrol edildi. Olguların 0.dakika ile 120.dakika arasında sistolik, ortalama ve diastolik kan basınçları, kalp hızları ve SpO2 değerleri duyusal blok başlama süresi, motor blok başlama süresi, cerrahi anestezi için yeterli blok başlama süresi, bloğun kaçıncı denemede olduğu, blok noktasına ulaşıldığında iğne derinliği, postoperatif duyusal blok gerileme zamanı , peroperatif ve postoperatif yan etki ve komplikasyonlar kaydedildi Operasyon sonunda, cerrah ile görüşülerek cerrahi memnuniyet ve hasta memnuniyeti dört puanlık bir skala ile değerlendirildi (1: çok iyi, 2: iyi, 3: orta, 4: kabul edilemez). Çalışmamızda; grup içinde ve gruplar arasında 0.dakikadan ile 120.dakikaya kadar herhangi bir takip süresinde sistolik, ortalama ve diastolik kan basınçları, kalp hızları ve SpO2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler olmadı. Levobupivakain ve bupivakain grupları arasında benzer çalışmalarla uyumlu olarak duysal ve motor blok Holmenn skalası I,II,III ulaşma süresi, duysual bloğun geri dönüş zamanı bakımından anlamlı fark bulamadık. %0.25 levobupivakain grubunda 11(%73.3) hastada, %0.25 bupivakain grubunda da 2(%13.3) hastada motor blok holmenn skalası III'e erişemememiştir.
Özet (Çeviri)
After the approval of the Ethics Committee of our hospital and the patient informed consent form, 30 patients aged between 18-70 years were included in the study. C6-C7 was determined between the vertebrae and 3 cm later was marked. Skin cleansing was performed with povidone iodine and local anesthesia was performed with 2cc 2% lidocaine. Stimuplex® HNS11 as a nerve stimulator and a special needle Contiplex110 mm for plexus anesthesia were used. From the marked point of intervention, the needle was inserted in the sagittal plane by targeting the cricoid cartilage. After contact with the transverse protrusion of the7. cervical vertebra, the needle was then advanced by rotating to the cranial. Here we attempted to observe the change of resistance in the resistance loss injector and the deltoid muscle movements in the shoulder at the same time. It was evaluated as successful localization that the twitching movement and current were decreased to 0.4 mA and the continuation of twitching was observed. After the aspiration test, a total of 40 ml of local anesthetic was given to patients who were randomly divided into two groups, with a concentration of 0.25% concentration of levobupivacaine for Group I, 0.25% for Group II, and an aspiration of 5ml of bupivacaine.5 minutes after the application, the operation area was checked with pin-prick test at 5-minute intervals. Systolic, mean and diastolic blood pressures, heart rate and SpO2 values between 0 minutes and 120 minutes, duration of sensory block, duration of the motor block, adequate block start time for surgical anesthesia, the number of attempts at block, needle depth when the block point is reached Postoperative sensory block regression time, peroperative and postoperative side effects and complications were recorded. At the end of the operation, surgical satisfaction and patient satisfaction were evaluated with a four-point scale by consulting the surgeon (1: very good, 2: good, 3: moderate, 4: unacceptable ). In our study; There were no statistically significant changes in systolic, mean and diastolic blood pressures, heart rates and SpO2 values between 0 and 120 minutes. We found no significant difference between the levobupivacaine and bupivacaine groups in terms of the sensory and motor block Holmenn scale I, II, III time to reach, and the return time of the sensory block in accordance with similar studies. In 11 (73.3%) patients in 0.25% levobupivacaine group and in 2 (13.3%) patients in 0.25% bupivacaine group, motor block could not reach the holmenn scale III.