Türkiye'de aletsel dönemde meydana gelmiş yıkıcı depremlerin şiddet haritalarının yeniden oluşturulması
Creating new scenario maps of the instrumental period's destructive earthquakes on Turkey
- Tez No: 521174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME SERTÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de aletsel dönemde meydana gelmiş magnitüdü 7'den büyük olan depremlerden sonra arazi gözlemleri ve hasar tespit sonuçlarına göre hazırlanmış eş şiddet haritaları ile AFADRED yazılımı ile 14 farklı ivme azalım modeli kullanılarak bu depremler için oluşturulmuş senaryo şiddet haritalarının uyumu araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında 1900'den günümüze M>7 depremler için hazırlanan eş şiddet haritalarına dair literatür taraması yapılmıştır. Bazı depremlerin eş şiddet haritaları bulunmadığından toplamda 14 adet depremin eş şiddet haritası bu çalışmada kullanılmıştır. Bu haritalar QGIS programı ile sayısallaştırılarak vektör formata dönüştürülmüştür. Daha sonra deprem kaynak parametreleri ve farklı azalım ilişkileri kullanılarak bu depremlere ait 'şiddet haritaları' oluşturulmuştur. Böylece bu depremlere ait sayısallaştırılmış 'eş şiddet haritaları' ile 'şiddet haritaları' CBS kullanılarak, her bir azalım denklemi için birbirleriyle uyumlulukları açısından karşılaştırılmıştır. Senaryolardan yorumlanan şiddet değerleri ile geçmişte olmuş depremlerin eş şiddet dağılımları arasında en büyük şiddet değeri ve genel şiddet dağılımı açısından yapılan değerlendirme sonucunda, her azalım ilişkisi için farklı oranlarda benzerlikler görülmüş bunlardan birbirleri ile uyum olanları en yüksek olanları belirlenmiştir. NGA Abrahamson- Silva (2007) azalım ilişkisi tüm depremlerde en çok uyum gösteren azalım ilişkisi olmuş bununla birlikte 1999 Kocaeli- Gölcük depremi için hemen hemen bütün azalım ilişkileri yüksek uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated that concordance between scenario intensity maps created with AFADRED software and 14 different acceleration relationships and earthquakes occurred at Turkey in the instrumental period in magnitude greater than 7 and after these earthquakes, isoseismal maps prepared according to field observations and damage assessment results. In the first phase of the study, literature was conducted on the isoseismal maps prepared for these earthquakes and 14 earthquakes isoseismal maps get access. These isoseismal maps transformed into vector form digitizing by QGIS program, thus an opportunity was obtained that it can be a comparison with scenario intensity maps. Then, 'scenario intensity maps' of these earthquakes were created by using earthquake source parameters and different attenuation relationships. Thus, the digitized 'isoseismal maps' and 'scenario intensity maps' belonging to these earthquakes were compared in terms of their concordance with each other for each attenuation relationships using GIS. The intensity values interpreted from the scenarios and the isoseismals distributions of past earthquakes were compared in terms of the greatest intensity value and general intensity distribution, and as a result of this comparison, similarities were observed at different rates for each attenuation relationships, and the highest concordance rates were determined. NGA-Abrahamson-Silva(2007) for all these earthquakes were the most concordance attenuation relationships and almost all attenuation relationships for the 1999 Kocaeli-Gölcük earthquake showed a high concordance.