Yapım aşamasındaki bir vücut: Orlan'ın sanat eserlerindeki canavarlık ve ötekilik düşüncesi
A body under construction: The notion of the monstrous and the otherness in Orlan artwork
  1. Tez No: 521216
  2. Yazar: LAURA MILENA HERNANDEZ NIAMPIRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Fransız sanatçı ORLAN'ın kendi bedenini kullanarak bir tür yeniden üretime dönüştürdüğü sanatsal üretimine odaklanmaktadır. Söz konusu beden yapısının analizi, canavarlık ve ötekilik kavramları üzerinden yapılmıştır. Canavarlarla ilgili olarak, esas olarak Michel Foucault, Georges Canguilhem ve Richard Goldschmidt'in çalışmalarından alınan üç farklı etmene odaklanılmıştır: melez canavar, ahlaki canavar ve umut dolu canavar. Bu etmenler; sırasıyla melezlik, anormallik ve olasılık kavramlarıyla irdelenecektir. Ötekilik kavramıyla ilgili olarak, kadınsı ahlaki canavara dair düşünceyi anlayabilmek için korkulan ya da aşağı varlık olarak anılan Öteki'ye , ancak daha çok Öteki-Canavar olarak kendini inşa etme fikrine özel bir vurgu yapılmıştır. Yapım aşamasında olan beden fikri, dönüştürülen ve iki tür varlığın ortaya çıkmasına yol açan bir bedene atıfta bulunur: sabit varlıklar ve sürekli dönüşüm içindeki varlıklar. Bu bağlamda ORLAN sürekli bir değişim içinde olan, deney ve olasılıklara açık, temsil etmek yerine öneren, içsel varlıktan kopuk ve yeni paradigmalara cevap vermeyen, kapalı, sabit bir bedene karşı, içsel varlığına ve yeni bilimsel ve sosyokültürel paradigmalara hitap eden bir beden fikrini sunar. Vücudun inşasında bu iki muhtemel yolun analizi için, bedenle ilgili fikirlerle doğrudan örtüşür, Öteki'yi ortaya çıkarma, hayat için yeni, daha iyi bir beden ortaya çıkarma gibi altkültürün bazı ortak dönüşüm uygulamalarına değinilir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the body construction carried out by the French artist ORLAN through her artistic practice. The analysis is made concerning the notions of monstrosity and otherness. Regarding the monstrous, it focuses on three aspects taken mainly from the studies of Michel Foucault, Georges Canguilhem, and Richard Goldschmidt: hybridity, abnormality, and possibility, which allude respectively to the hybrid monster, the moral monster, and the hopeful monster. On the concept of otherness, the Other is referred to as the feared or inferior entity to understand the notion of“feminine moral monster”; however, special emphasis is placed on the idea of constructing oneself as an Other-Monster. The idea of the body under construction alludes to a body that is transformed, and which leads to the advent of two types of entities: the fixed entities and the entities in flux. It is considered in this sense, that ORLAN proposes the construction of a body in constant transformation, a body open to experimentation and possibility, a body which does not submit but proposes, and which is aligned with its internal being and the new scientific and sociocultural paradigms, in opposition to a closed, fixed body which submits, and which is disconnected from the internal being and does not respond to the new paradigms. For the analysis of these two possible ways in the construction of the body, some corporal transformation practices of the subculture are mentioned which are directly related to the ideas of the body as a costume, becoming Other, the right to build oneself a body, and a body better for life.