Kamu organizasyonlarında risk yönetimi: Bingöl ili kamu hastaneleri örneği
Risk management in public organization: Bingöl province public hospitals example
  1. Tez No: 521217
  2. Yazar: FADİME KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ülkemizde uluslararası ve Avrupa Birliği standartlarına uyum çalışmalarına 2003 yılında Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile başlanmıştır. Uluslararası uygulamalar ve denetim standartlarıyla uyumlu risk değerlendirme yöntemlerini geliştirmek de kamu organizasyonlarının görevleri arasında sayılmıştır. Daha sonraki yıllarda kamu iç kontrol standartları eylem planı COSO modeli ile bu standartların uygulama biçimi gösterilmiştir. Bu mevzuat çalışmalarıyla birlikte kamu organizasyonlarının kendi risk yönetim prosedürlerini geliştirmeleri zorunlu hale gelmiştir. Bu araştırmada, kurumsal risk yönetim sisteminin kamu kurumlarında uygulanabilirliği incelenmektedir. Bu kapsamda kurumsal risk yönetim kültürünün oluşturulması, risk yönetimi yöntem ve tekniklerinin nasıl kullanabileceği anlatılmaktadır. Çalışmada Bingöl ili kamu hastanelerinin kurumsal risk yönetim sistemi anket yöntemi ve görüşme tekniği ile incelenmekte, elde edilen bulgular analitik çözümleme yöntemi ile değerlendirilmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, Bingöl ili kamu hastanelerinde çalışan yöneticilerin, kurumsal amaçların gerçekleştirilmesinde risk yönetiminin öneminin farkında oldukları, kurumsal risk yönetimi politika ve uygulamalarını desteklemek için gerekli olan kaynakların büyük çoğunlukla tahsis edilebildiği, kaynak tahsisinde yaşanan kısıtların ise bütçeden ziyade, kültürel ve diğer sebeplerden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, Bingöl ili kamu hastanelerinde yöneticilerin büyük çoğunluğunun kurumsal risk yönetimi algılama derecesini düşük buldukları görülmüştür. Yöneticilerin kurumsal risk yönetimi ihtiyacının farkında olduğu, kurumsal iletişim kanallarının açık olduğu, kurumsal amaç ve hedefler ile ilgili risklerin belirlenmesi için dökümantasyon, eğitim ve altyapı çalışmalarına başlandığı ancak bu çalışmaların etkili bir risk yönetimi sağlamada yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The international and European union integration initiatives in our country started in 2003 with Public Financial Management and Control Law. It is also the task of public organizations to develop risk assessment methods that are compatible with international practises and audit standards. In the folowing years, the COSO model of the action plan of public internalcontrol standards has been shown to implement these standards. Together with these legislative studies, public organizations have become obliged to develop their own risk management procedures. In this research, the applicability of institutional risk management system in public institutions is examined. In this context, the formation of institutional risk management culture and how to use risk management methods and techniques can be explained. İn the study, risk management system of Bingol province public hospitals is examined by questionnaires and interview techniques; the findings are evaluated by analysis method. According to the results obtained from the research, managers working in public hospitals in Bingol province are aware of the importance of risk management in the achievement of institutional objectives and that the resources required to support institutional risk management policies and practices can be allocated with a large majority and the constraints imposed on resource allocation are cultural and other reasons rather than budgetary is the result of what happened. Also it has been found that the majority of managers in Bingol provincial hospitals, low in the level of institutional risk management perception. It is recognized that managers are aware of the need for institutional risk management, Bingöl provincial hospitals are willing to corporate communication channels. that the risks associated with organizational goals and objectives have begun to work on documantation, training, and infrastructure but that these efforts have not been effective in providing effective risk management.