Toplu ulaşım sistemleri ile ilgili beklentilerin araştırılması ve analizi: Malatya ili örneği
Research and analysis on mass transport systems: Sample of Malatya province
  1. Tez No: 521265
  2. Yazar: ZAFER BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ŞANAL ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ulaşım genel olarak insanların ve eşyaların ya da bilgilerin emniyetli, ucuz, hızlı ve konforlu şekilde bulundukları yerden ulaşmak istedikleri yerlere hava, kara, deniz ya da özel ulaşım ağları (boru hatları, siber network ağlar vb.) ile taşınmaları şeklinde tanımlanabilir. Büyük şehirlerde ulaşım önemli sorunların başında gelmektedir. Malatya ilinde de büyük şehrin beraberinde getirdiği ulaşım sorunları yaşanmaktadır. Bu araştırmada Malatya ilindeki ulaşım sistemleri hakkında halkın beklentileri ve memnuniyet düzeyleri araştırılmıştır Bu amaçla Malatya'daki yerel halka anket uygulanarak SPSS 22 programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Malatya'daki ulaşım sistemlerinin halkın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In general, transportation is the transfer of goods, information or people, from place to place in a safe, cheap, fast and comfortable way. It can be provided through sea, land, air or special transportation networks (pipelines, networks, internet, etc.). One of the major problem that large cities are faced with is transportation. As a large city, Malatya is also experiencing several transportation problems. In this study, the expectations and satisfaction levels of the local residents, using transportation systems in Malatya were investigated. For this purpose, a questionnaire was applied to local people in Malatya and evaluated with the help of SPSS 22 software. According to the results of this study, transportation systems in Malatya should be developed considering the major needs of the local residents.