The importance of defining code standardization and creating base framework for companies
Kurumlar için framework kullanımının ve kodlama standartlarına uymanın önemi
- Tez No: 521264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EREN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde teknolojinin de desteği ile her sektörde büyük değişimler ve gelişmeler yaşanmaktadır. Bu değişimler firmalardaki her birimleri olduğu gibi; yazılım projelerini de etkilemektedir. Belli ihtiyaçlara göre yazılmış bir yazılım projesi, değişim ve gelişimlere kapalı, belli kodlama standartlarına uyulmadan geliştirilmişse, kısa ya da uzun vadede projenin başarısız olmasına yol açmakta ve çok büyük maddi kayıplara sebep olmaktadır. Ek olarak bir projede birden fazla geliştirici çalışıyorsa ve belli bir standart takip edilmiyorsa, bu geliştiricilerin her birinin kendi tarzında kod geliştirmesi yüksek bir ihtimaldir. Bir proje içerisinde farklı tarzlarda geliştirilmiş kodların bulunması, kodun okunabilirliğini zorlaştırır, hata düzeltmeleri ve geliştirme maliyetlerini yükseltir. Bu sorunları asgariye indirmek için en uygun çözümlerden biri firmalarda belli standartlara göre geliştirilmiş framework kullanılmasıdır. Framework sayesinde, geliştiriciler belli standartların dışına çıkamayacaklar ve çalışılan her proje esneklik, güvenlik ve genişleyebilirlik gibi özelliklere sahip olacaktır. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde, ideal bir yazılım geliştirme projesinin nasıl tasarlanması gerektiği anlatılmıştır. Bu konuda yapılan çeşitli çalışmalar ve kabul edilmiş prensipler incelenmiştir. İkinci bölümde, framework tanımı yapılmış ve çeşitli projeler üreten bir firma için, ilk bölümde anlatılan prensipleri içeren, kurallı, modüler bir framework kullanmanın önemi anlatılmıştır. Hazır bir framework kullanmak ya da firmaya özgü bir framework yazmanın avantajları sıralanmıştır. Son bölümde, örnek bir framework çalışmasına yer verilmiştir. Standart bir projede olması gereken modüller belirlenmiş ve framework çalışmasında bu modüllere yer verilmiştir. Bölüm sonunda ise, framework sayesinde yazılım geliştirme sürecindeki kazanımlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the boost from technology, dramatic changes and developments are seen in almost any industry. Such developments also have an impact on software projects as on every unit of any company. When a software project coded according to specific needs is developed without complying with certain coding standards ignoring future changes and developments, it causes the project to fail in either short or long term while also resulting in huge financial losses. Additionally, if more than one developer works on a project and a certain standard is not followed, it is highly probable that each of these developers will develop a code of their own style. A project with codes developed in different styles makes code readability difficult, improves costs for error fixes as well as development. One of the most appropriate solutions to minimize such problems in companies is to use frameworks developed according to certain standards. Thanks to frameworks, developers cannot go beyond certain standards and projects will have flexibility, security, and extensibility characteristics. The first chapter of this thesis explains how an ideal software development project should be designed. Various studies conducted on this and accepted principles are reviewed. In the second chapter, the importance of using a modular, ruled framework that includes the principles outlined in the first chapter are laid out for a company that produces various projects with a defined framework. In addition, advantages of using a ready-made framework or coding a company-specific framework are listed, as well. In the final chapter, a sample framework study is given. The modules that should be in a standard project are identified and these modules are included in the framework study. At the end of the chapter, achievements made through a framework during development processes are analyzed.