Denetim komitesi etkinliğinin incelenmesi: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kapsamındaki halka açık şirketlerde bir araştırma
Investigation of the audit committee effectiveness: A study on publicly traded companies in the Banking Regulation and Supervision Agency
- Tez No: 521308
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET ÇALIYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Dünyanın çeşitli ülkelerinde ve Türkiye'de yaşanan bedeli çok pahalı olan deneyimler sonucu günümüzde şirketlerin mali durumu ve maruz kaldığı riskler konusunda pay ve menfaat sahiplerinin şirket yönetimlerinden yeterli, doğru ve zamanında bilgi talebine ilişkin ihtiyaçları artmıştır. Bu nedenle düzenleyici otoriteler tarafından yapılan yasal düzenlemelerde Yönetim Kurullarında Denetim Komitelerinin oluşturulması öngörülmüştür. Denetim komiteleri, yönetim kurullarının gözetim sorumluluğunu yerine getirmede en önemli yardımcı organı olan ve Türkiye uygulamasında icrai sorumluluğu bulunmayan yönetim kurulu üyelerinden seçilmek suretiyle oluşturulan komitelerdir. Bu çerçevede çalışmamız kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kapsamındaki halka açık işletmelerde denetim komitesinin etkinliğinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Türkiye bazında BDDK'ya tabi halka açık işletmeler üzerinde, denetim komitesinin etkinliğini ölçmek için PwC ve IIA Foundation tarafından hazırlanan anket çalışması kullanılmıştır. Sonuç itibariyle bu dokuz farklı değişken ile ölçülen denetim komitesinin etkinliğine ilişkin olarak, Türkiye bazında BDDK'ya tabi halka açık şirketlerde denetim komitesinin etkinliği konusunda iki örtük değişkenin anlamlı çıktığı görülmüştür. Bu iki örtük değişken de“Yönetimin Gözetimi”ve“Performans Değerleme”örtük değişkenleridir.
Özet (Çeviri)
The world in various countries and the cost of living in Turkey which is very expensive experience as a result of today's companies' financial situation and their shareholders and stakeholders about the risks posed enough of the company's management, have increased needs for accurate and timely information requests. For this reason, it is envisaged to establish the Audit Committees in the Administrative Boards in the legal regulations made by the regulatory authorities. The audit committee, management is the most important subsidiary bodies in fulfilling its oversight responsibilities of boards and committees are created by selecting applications from Turkey in unaccountable executive board members. Within this framework we aimed to measure the effectiveness of the audit committee in publicly owned enterprises within the scope of the Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA). Turkey on the basis of business open to the public subject to the BRSA, questionnaire study prepared by PwC and III Foundation was used to measure the effectiveness of the audit committee. As a conclusion regarding the effectiveness of the audit committee with nine different variables measured, Turkey has seen two significant implicit variable out of the BRSA about the effectiveness of some publicly traded companies subject to the audit committee. These two implicit variables are the implicit variables of leme Management Supervision "and i Performance Appraisal Bu.