Bilgisayar destekli tasarım ve uygulaması
  1. Tez No: 5214
  2. Yazar: İBRAHİM KADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
I 1 ÖZET 8u çalışman in amacı fair CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) paket programını özetlemek, CAD sistemlerinin avantajları hakkında bilgi vermek, CAd paket programı ile çizim yapmak için kullanılan komutları açıklamaktır. Birinci bölümde, CAD sistemlerinin tarihi gelişimi ve faydaları özetlendi. 19 yüzyıldaki endüstri devriminin insanın fiziksel gücünü artırdığı vurgulandı. Su andaki yüzyılda, ikinci bir endüstriyel devrim^ _ bilgisayarlarla - imsarrırr zihinsel yeteri i 1 ik lerindeki artışla vuku bulmaktadır. Bi Igisayarların çeşitli alanlara uygulaması sürekli olarak artmaktadır. CaD sistemlerinin verimliliği donanım, CAD paket programı ve kul tanıcıya bağlıdır. İkinci bölümde, kavram ve deyimler açıklandı, deneyimimizde kullandığımız AutoCAD 'in temel çizim komutları özetlendi ve değişik seçeneklerle tatbik edildi. Bu deneyimlerimiz, her ne çizim «lamanı istersek çizebileceğimiz ve istenilen yere yerleştirebileceğimiz sonucunu gösterdi. üçüncü bölümde, düzeltme, düzenleme, görüntü kontrol, katman, renk, çizgitipi komutları ve bazı alt fonksiyonları özetlendi ve uygulandı. Bu uygulamalar şunu gösterd i ;çiz im elemanlarından birini veya bir grubunu silmek, başka bir bölgeye taşınabilir, kopyalanabilir, dizilebilir vb. Zoom etme ve pan etme CAD çizim paket pra^r-3.mla.r m m mükemmel özel 1 iklsrindendi r. Zoom etme ve pan etme büyül tme/küçül eme, pencereden vb. çizimi görmesini sağlar. Dördüncü bölümde, bir kaç tane çizim verildi. Hatta BASIC dilinde yazılmış bir parametria: çizim programı verildi. Biz bu. programı bir dişli resmi yapmak ve AutoCAD çizim paketi vasıtasıyla yapılan slide kütüklerini çalıştırmak için tatbik edildi. Bu program demostrasyon alarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The ob.ject of this study is to summarize a computer-aided design (CAD) drafting package, and give a knowledge about advantages of CAD systems, and explain commands which are used in CAD packages to produce a drawing. In the first chapter, historical development and advantage of CAD systems were summarized. It is pointed out that the industrial revolution in the nineteenth centur enhanced man's physical pover. In the present century a second industrial revolution is taking place. with computers offering an enhancement of men's mental capabilities. The application of computer to various tasks have continuously been increasing. Productivity of CAD systems depends on equipments and CAE< drafting package and user. In the second chapter, concept and terminology explained. Entities draw commands of the AutoCAD, which is a drafting package we used in our-esperience, -are summarized and applied in different options. They demostrated that we can draw whatever and wherever we want. In the thirt chapter edit, inquiry, display control, layer, color, linetype commands. and their some function were summarized and applied. It demostrated that a group of entities or one of them can be ereased and moved and copied and arrayed etc. Zooming and panning are a poverful features of CAD drafting packages. Zoomming and panning allow user to see drawing whatever scale, window etc. User can crate layers how many he wants. User can crate a new linetype or load from AutoCAD drafting package. In the fourth chapter a few, drawings were given. A script file, which had been produced in the BASIC, was given. We applied thiss script file to consr-uct a gear and to run slide files which are produced by means of AutoCAD drafting package. It- can be used as demosration.