Enhancing authentication in radio frequency identification systems by designing a fully fledged class protocol
Tam teşekküllü sınıfında bir protokol tasarımıyla radyo frekansı ile tanımlama sistemlerinde kimlik doğrulamayı geliştirme
  1. Tez No: 521411
  2. Yazar: ALAAULDIN KHIDIR IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin ana konusu, son yılların en önemli teknolojilerinden biri olan Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) sisteminin güvenlik problemlerini incelemektir. RFID teknolojisinin sayısız avantajlarına rağmen, aşılması zor güvenlik ve gizlilik tehdidi ile karşı karşıyadır.. Okuyucu ve etiket arasındaki kablosuz iletişim yapısı nedeniyle, RFID teknolojisi birçok saldırıya karşı savunmasızdır. Kimlik doğrulama, kimlik doğrulama sürecine güven eklediğinden, kimlik doğrulama protokolleri kablosuz saldırılara karşı korunmada ilk adımdır ve yalnızca kimliği doğrulanmış okuyucu, kimliği doğrulanmış etiketlerin içeriğine erişebilir. Bu tezde ilk adim olarak, sınıfa bağlı kapsamlı bir araştırma, yeni ve dikkate değer RFID karşılıklı kimlik doğrulama protokollerini ayrıntılı birşekilde inceleme ve karşılaştırma yapılmıştır. Karşılaştırmanın önemli noktaları iki tabloda sunulmuştur. Karşılaştırmanın sonucu, araştırılan kimlik doğrulama protokoller, saldırılar ile başa çıkabilmek, güvenlik ve gizliliği sağlamak için çeşitli doğrulama yöntemleri uygulamıştır. Düşük maliyetli etiketlerin depolama ve işleme kabiliyetleri açısından donanımsal kısıtlığı nedeniyle, araştırılan kimlik doğrulama protokollerinin çoğu tam teşekküllü sınıfı altında yer almaktadır. Ayrıca, incelenen her protokolün güvenlik ve gizlilik konularını ele almak için belirli bir yeteneği vardır. İkinci olarak, bu tezde, AERMAP-W5 adında, etkin ve güçlü bir RFID karşılıklı kimlik doğrulama protokolü önerilmiştir. Önerilen protokolde, simetrik ve asimetrik şifreleme algoritmalarını, AES ve ECC, kullanılmıştır. Kimlik doğrulamada iki farklı yöntem kullanılmıştır. Mevcut şemalardan farklı olarak, önerimiz gerçek cihazlarda, kodlanmış, test edilmiş ve kanıtlanmıştır ve etiket kimliğine ek olarak değerli verileri de gönderebilir. Ayrıca, sunulan protokol, karşılıklı kimlik doğrulama sadece 2 adımda gerçekleştirilmiştir. Son olarak, protokolümüzün güvenliği ve performansı iyice analiz edildi. Analiz sonuçları, protokolümüzün neredeyse tüm ortak saldırılara karşı durabileceğini ve RFID tabanlı sağlık sistemlerinin temel güvenlik gereksinimlerini karşıladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main topic of this thesis is the security problems of Radio Frequency Identification (RFID) system, one of the most important technologies of recent years. Despite the numerous advantages of RFID technology, it faces a major security and privacy threats. Because of the wireless communication nature between reader and tag, RFID technology is vulnerable to many attacks. Since, authentication adds trust to the identifing process, authentication protocols are first step in protection against wireless attacks and only the authenticated reader can access the contents of the authenticated tags. As a first step in this thesis, a class related comprehensive survey, review and comparison of the most recent and considerable RFID mutual authentication protocols are made in detail. The significant points of the compare are presented in two tables. The outcome of the comparison revealed that the investigated authentication protocols have adopted various methods to deal with attacks and ensure security and privacy. Due to hardware restriction of the low cost tags, most of the investigated authentication protocols are lie under fully fledged class. Besides, every examined protocols has a particular capability to handle the security and privacy issues. Secondly, in this thesis an efficient and powerful RFID mutual authentication protocol is proposed named AERMAP-W5. AERMAP-W5 uses both private and public key algorithms, AES and ECC. Two methods are used during the authentication process. Dissimilar the existing schemes, AERMAP-W5 is coded, tested and proven on real devices and could send tag ID and valuable data as well. Moreover, in AERMAP-W5, mutual authentication has been realized in only 2 steps. Finally, the security and performance of AERMAP-W5 is thoroughly analyzed and the results show that it can stand out against almost all common attacks and satisfies the essential security requirements of RFID-based healthcare systems.