Enhancing double authentication data security by face mask detection and recognition using k-means algorithm and CNN classification
Çift doğrulama verilerini geliştirme yüz maskesi algılama ile güvenlik ve k-means algoritması kullanarak tanıma ve CNN sınıflandırması
- Tez No: 798956
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yüz algılama, hem pratik hem de zorlayıcı olduğu için araştırılması ilginç bir konudur. Yüz Tanıma, çok çeşitli pratik uygulamalar için o kadar önemlidir ki, yüz sorununu çözmek algılama genellikle ilk adımdır. Önceki araştırma çabaları çoğunlukla yüz tanıma; ancak, yüz algılama artık daha fazla önem kazanıyor. Bunun nedeni ise yüz tanıma sistemleri, özellikle kaotik görüntüler için yüz algılama sistemlerine ihtiyaç duyar. Bu araştırmanın temel katkısı, yüz özelliklerini kategorize etmektir. İstatistiksel öğrenme yöntemlerini kullanarak. Bu, olabildiğince çok yüz özelliğinin tanımlanmasını ve etiketlenmesini içerir. araştırılan nitelikler hakkında önceden bilgi sahibi olmadan bir dizi örnek görüntüden mümkündür. %95'in üzerinde tespit oranları ile ağızların tanımlanmasında mükemmel sonuçlar elde edilmiştir. yüzde ve ağızları manuel olarak tanımlamayla ilişkili olanlara eşdeğer hatalar. Bir parçası olarak Mevcut çalışmada, en önemli özelliklerin dedektörleri ve sınıflandırıcıları oluşturulmuştur. İçinde Buna ek olarak, lens sıralayıcı takdire şayan bir performans sergiledi ve yaklaşık %93'lük tanımlama oranlarına ulaştı. kontrollü koşullara sahip veritabanları ve kontrolsüz ayarlara sahip veritabanlarında %90. Sonrasında ağız detektörü kullanılarak, bıyık ve sakal için sınıflandırıcılar oldukça iyi performans gösterdi. Yapılandırılmamış veri kümelerinde bile %93'ün üzerinde bir tespit oranı elde ettiler.
Özet (Çeviri)
Face detection is an interesting topic to investigate since it is both practical and challenging. Face recognition is so essential to a broad range of practical applications that solving the issue of face detection is often the first step. Prior research efforts concentrated mostly on the challenge of face recognition; however, face detection has now received greater consideration. This is because face recognition systems need face detection systems, particularly for images with a chaotic backdrop the fundamental contribution of this investigation is to categorize face characteristics using statistical learning methods. This includes identifying and labelling as many facial traits as possible from a series of sample images without previous knowledge of the researched qualities. Excellent results were obtained in the identification of mouths, with detection rates above 95% percent and mistakes equivalent to those associated with manually identifying mouths. As part of the current study, detectors and classifiers of the most crucial properties were created. In addition, the lens sorter performed admirably, achieving identification rates of about 93% in databases with controlled circumstances and 90% in databases with uncontrolled settings. After using the mouth detector, classifiers for moustaches and beards performed remarkably well. Even with unstructured datasets, they obtained a detection rate of above 93%.