Çakşır otu (ferula longipedunculata peşmen)'nun kastrasyon yapılmış ratlarda erektil disfonksiyon üzerine etkisi ve bazı farmakolojik özelliklerinin araştırılması
The effect of ferula longipedunculata peşmen on erectil dysfunction in the castrated rats and investigation of some pharmacological properties
- Tez No: 521450
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI ALMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez çalışmasında Çakşır otu (Ferula longipedunculata Peşmen) bitkisinin kök kısmı ekstresinin ratlarda erektil disfonksiyon tedavisinde etkili olup olmayacağı ve bitkinin kök, yeşil ve sap kısımlarının bazı biyolojik aktivitelerinin in vivo ve in vitro olarak araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ratlara verilen F. longipedunculata bitkisinin kök ekstresinin gruplarda elde edilen değerleri; bitki ekstresinin verilmediği sham grubu α-aktin değerleri 88,58, bilateral cerrahi kastrasyon grubu değeri 82,43, β-aktin değerleri 76,12, bilateral cerrahi kastrasyon grubu değeri 24,21 ve TGF-β1 değerleri 17,94 ve bilateral cerrahi kastrasyon değeri 27,23 olarak elde edilmiştir. Bitki ekstresinin 10mg/kg verildiği sham grubu α-aktin değerleri 76,12, bilateral cerrahi kastrasyon grubu değeri 78,90, β-aktin değerleri 20,71, bilateral cerrahi kastrasyon grubu değeri 22,62 ve TGF-β1 değerleri 17,83, bilateral cerrahi kastrasyon gurubu değeri 21,15 olarak elde edilmiştir. Bitki ekstresinin 40mg/kg verildiği sham grubu α-aktin değerleri 39,55, bilateral cerrahi kastrasyon grubu değeri 52,18, β-aktin değerleri 13,54, bilateral cerrahi kastrasyon grubu 21,68 ve TGF-β1 değerleri 17,82, bilateral cerrahi kastrasyon grubu 21,13 olarak elde edilmiştir. En yüksek fibrozis oranlarının F. longipedunculata ekstresinin verilmediği gruplarda elde edilirken en düşük oranlar ise 40mg/kg ekstre verilen gruplarda elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we aimed to investigate whether the root extract of Ferula plant, (Ferula longipedunculata Peşmen) would be effective for the treatment of erectile dysfunction in rats, and to inspect certain biological activities of the root, stem, and green parts of the plant under in vivo and in vitro conditions. In the study, the measurement values of the root extract of Ferula longipedunculata plant in the groups turned out as; α-actin values of 88.58 in the sham group to which no plant extract was given, and of 82.43 in the group of bilateral surgical castration; β-actin values of 76.12, and of 24.21 in the bilateral surgical castration group; and TGF-β1 values of 17.94, and of 27.23 in the bilateral surgical castration group. In the sham group where 10mg/kg of plant extract was given, α-actin values were obtained as 76.12, and as 78.90 in the bilateral surgical castration group, while β-actin values came as 20.71, and as 22.62 in the bilateral surgical castration group; and TGF-β1 values came as 17.83, and as 21.15 in the bilateral surgical castration group. In the sham group where 40mg/kg of plant extract was given, α-actin values were obtained as 39.55, and as 52.18 in the bilateral surgical castration group; β-actin values came as 13.54, and as 21.68 in the bilateral surgical castration group; and TGF-β1 values came as 17.82, and as 21.13 in the bilateral surgical castration group. While the highest rates of fibrosis were detected in the groups where no Ferula L. extract was given, it was found that the lowest rates were obtained in the groups to which 40mg/kg of the extract was given.