Mikrodalga destekli asit ve alkali ön arıtımın tavuk atıklarından biyogaz üretimine etkisi
Effect of microwave asisted acid&alkali pretreatment on biogas production from poultry manure
- Tez No: 521451
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, tavuk gübresinin metan üretim potansiyeli üzerinde mikrodalga destekli asidik/alkali kimyasal ön işlemlerinin etkisinin araştırılmıştır. Çalışma kapsamında 2, 3 ve 4 pH değerleri olmak üzere üç farklı asidik koşul ve 10 ve 12 pH değerleri olmak üzere iki farklı alkali koşulda hazırlanan tavuk gübrelerine mikrodalga irradyasyosnu uygulanmıştır. Ardından mikrodalga ön işlemleri 300,450 ve 600W olmak üzere üç farklı güçte ve 2,4 ve 6 dakika olmak üzere üç farklı uygulama süresinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, sadece mikrodalga uygulanan atıklarda maksimum verim 300W mikrodalga gücünde 6 dakika uygulama süresinde elde edilmiştir. çKOİ ve biyometan potansiyeli miktarları sırasıyla %61 ve %50 oranında arttırılmıştır. Asit veya alkali ön işlemler ise çKOİ değerini %45-63 oranında arttırırken, uygulanan bu ön işlemlerin anaerobik bozunma sürecinin temelini oluşturan metanojenleri olumsuz etkilenmesi sebebiyle biyometan potansiyelini arttırmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of microwave-assisted acid/alkaline chemical pretreatment on the methane production potential of poultry manure was investigated. Microwave irradiation was applied to chicken manure prepared in three different acidic conditions in this study, namely pH values of 2, 3 and 4 and two different alkali conditions, pH 10 and pH 12 respectively. Microwave pre-processing was carried out with three different powers of 300, 450 and 600W, and three different application time 2.4 and 6 minutes. According to the experimental results, the maximum yield in microwave treated poultry manure was obtained at the application time of 6 minutes and at 300W microwave power. Additionally, sCOD and the potential of biomethane were increased by 61% and 50%, respectively. While acid or alkali pre-treatment resulted in high sCOD (%45-63%), methane yield was not increased. Because, the methanogens in the anaerobic digestion process can be adversely affected by these pretreatment methods.