Sıralı barajlarda hazne işletme eniyilemesi ile işletme kural eğrilerinin elde edilmesi ve büyük menderes nehri örneği
Deriving operating rule curves with reservoir operation optimization in cascade dams and case study of büyük menderes river
  1. Tez No: 521607
  2. Yazar: İSMAİL ARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma kapsamında, baraj haznelerinin yüksek verimlilikte kullanılması amacıyla içme suyu, sulama ve taşkın kontrolü kısıtları dikkate alınarak sıralı barajlarda enerji üretimi en büyüklemesi yapılmıştır. Büyük Menderes nehri ana kolu üzerinde bulunan Adıgüzel ve Cindere sıralı barajları için hazne işletmesi Guguk Kuşu algoritması kullanılarak eniyilenmiş ve ilgili barajlar için kural eğrileri geliştirilmiştir. Geliştirilen kural eğrileri sayesinde, Adıgüzel ve Cindere sıralı barajlarının içme suyu, sulama ve taşkın kontrolü gibi öncelikli talepleri karşılanarak enerji üretimi en büyüklenmiştir. Ayrıca, literatürden farklı olarak hazne işletme çalışmasında türbin verimini dikkate alan bir kural geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, energy generation is maximized in cascade dams considering drinking water, irrigation and flood control constraints in order to use dam reservoirs with high efficiency. Reservoir operation is optimized and rule curves are obtained by using Cuckoo Search algorithm for Adıgüzel and Cindere cascade dams located on the Büyük Menderes River. The energy generation of dams was maximized with meeting primarily demands such as drinking water, irrigation and flood control of Adıgüzel and Cindere cascade dams thanks to obtained rule curves. Moreover, unlike the literature a rule was developed that consider of turbine efficiency in reservoir operation.