Doğrudan NaBH4 yakıt pili için Pd-Co katalizörlerin gelişrilmesi
Development of Pd-Co/C catalyst for direct borohydride fuel cell
  1. Tez No: 521652
  2. Yazar: CEM GÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLGÜN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Doğrudan bor hidrürlü yakıt pili (DBYP) için düşük maliyetli, nano boyutlu Pd-Co/C bimetalik alaşım katalizörler modifiye poliol metoduyla hazırlanmıştır. Katalizör hazırlama parametreleri olarak ortam pH'ının (9, 10, 11), sıcaklığın (150 °C, 180 °C, 210 °C, 240°C, 260 °C), reaksiyon süresinin (1 saat, 2 saat, 3 saat) ve alaşım içerisindeki metal oranlarının (Pd:Co = 1:1, 2:1, 3:1) katalizör yapısı üzerinde etkisi incelenmiştir. Hazırlanan katalizörlerin fiziksel ve elektrokimyasal karakterizasyonları yapılmıştır. Katalizörlere ait XRD ve XPS desenlerinden alaşım yapısının oluşturulduğu görülmüştür. CV analizleri ise katalizörün borhidrür oksidasyonuna karşı yüksek seçiciliği olduğunu göstermiştir. Yapılan karakterizasyonlar sonucunda en aktif katalizörün 210 °C'de pH 10 ortamında 2 saatte hazırlanan Pd1-Co1/C katalizörü olduğuna karar verilmiştir. Hazırlanan katalizörün alaşım çapı TEM görüntülerinden 4,9 nm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, nano sized Pd-Co/C bimetallic alloy catalysts were prepared via modified polyol method for direct borohydride fuel cell (DBFC). Efetcts of the parameters such as pH (9, 10, 11), reaction temperature (150 °C, 180 °C, 210 °C, 240°C, 260 °C), reaction duration (1 hour, 2 hours, 3 hours) and the ratio of metals within the alloy on catalyst surface (Pd:Co = 1:1, 2:1, 3:1) were investigated. Physical and electrochemical characterization of the prepared catalysts were performed. XRD and XPS patterns showed the formation of alloy within the catalyst. The best results were obtained with Pd1-Co1/C prepared at 210 °C, pH 10 and 2 hours. The alloy diameter of catalyst was calculated 4,9 nm and it showed high selectivity towards borohydride oxidation reaction.