Düzköy (Trabzon) plütonik kayaçlarının petrografisi, jeokimyası ve petrojenezi
Petrography, geochemistery and petrogenesis of Duzkoy (Trabzon) plutonic rocks
- Tez No: 521653
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDANE İLBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Düzköy (Trabzon) güneybatısındaki plütonik kayaçların petrografisi, petrolojisi ve jeokimyası incelenmiştir. Çalışma alanı Düzköy civarındaki Derinoba Yaylası, Ramazan Yaylası, Komutan Yaylası, Akise Yaylası, Kalınçam, Keyifli, Kadırga ve Çağmanlı yerleşim yerlerini kapsayan bölgelerden oluşmaktadır. Granitik bileşimli Düzköy plütonik kayaçları genellikle orta-iri taneli ve gri renklidir. Bu kayaçlarda ana mineral olarak kuvars, plajiyoklas ve alkali feldispat bulunmaktadır. Ayrıca az oranda genellikle biyotit, amfibol ve opak minerallere rastlanılmıştır. Kayaçlarda alterasyon türü olarak serizitleşme, killeşme ve karbonatlaşma gözlenmektedir. Düzköy plütonik kayaçları subalkalen, düşük-K toleyitik ve yüksek-K kalk-alkalen, peralüminus ve S-tipi granit özelliklerine sahiptir. İlksel mantoya göre normalize edilmiş çoklu iz element diyagramlarında plütonik kayaç örneklerinde LIL elementlerindezenginleşme, HFS elementlerinde ise tüketilme gözlenmektedir. Kondrite göre normalize edilmiş nadir toprak elementleri diyagramlarında ise bu kayaç örneklerinde LRE elementlerindezenginleşme, HRE elementlerinde de tüketilme gözlenmiştir. Tektonik ayrım diyagramlarında kayaçlarvolkanik yay granitleri (VAG) alanında yer aldığı görülmektedir. Molar major element-major element diyagramları göstermektedir ki Düzköy plütoniklerinin ana magmaları metasedimanterlerin (metagrovak) kısmi ergimesi ile oluşmuştur. Bu plütonik kayaçların oluşumunda fraksiyonel kristallenmede önemli faktörlerdendir.
Özet (Çeviri)
In this study, the petrography, petrology and geochemistry of the plutonic rocks in the southwest of Trabzon (Düzköy) have been investigated. The study area includes the districts of Derinoba Plateau, Ramazan Plateau, Komutan Plateau, Akise Plateau, Kalınçam, Keyifli, Kadırga and Çağmanlı settlements near Düzköy. The Düzköy plutonic rocks in granitic compositionare generally medium-coarse grained and gray-colored. These rocks contain quartz, plagioclase and alkali feldspar as main minerals. In addition, biotite, amphibole and opaque minerals are found in small amounts. In the rocks, sericitization, argillitization and carbonatization are observed as alteration types. The Düzköy plutonic rocks are subalkaline, low-K tholeiitic and high-K calc-alkaline, peraluminous and having S-type granite characteristics. The plutonic rock samples show enrichment in LIL elements and depletion in HFS elements in multiple trace element diagrams normalized to the primitive mantle. In the rare earth element diagrams normalized to condrite, enrichment in LRE elements and depletion in HRE elements were observed in these rock samples. In the tectonic differentiation diagrams, the rocks are located in the area of these volcanic arc granites (VAG). The molar major element-major element diagrams show that the main magmas of the Düzköy plutonic rocks are formed by the partial melting of metasedimantery rocks (metagreywacke). This is an important factor in the fractional crystallization in the origin of these plutonic rocks.