Evcil hayvan hastaneleri mekan tasarım kriterleri ve organizasyonu
PET hospitals space design criteria and its organization
  1. Tez No: 521686
  2. Yazar: ÖZGE ACUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BAŞARIK AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yaşamımızda önemli bir yeri olan hayvanların sağlığı için konforlu ve doğru hastane mekânları tasarlanmasında rehber niteliğinde bir kaynak oluşturmayı amaçlayan bu tez çalışmasında, evcil hayvan hastanelerinin iç mekân tasarımı ele alınmıştır. Mekân tasarım kriterleri ile mekân düzenlemelerinin çerçevesinde araştırılan konu; toplum ve hayvan sağlığı göz önüne alınarak, yeterli donanıma sahip ve konfor şartlarını yerine getirebilen mekân tasarımını geliştirmeye çabalamıştır. Çalışmaya, veteriner hekimliğin tanımı ve amacı açıklanarak, çalışmakta oldukları hayvan hastanelerinin tarihçesi incelenerek başlanmıştır. Ülkemizde veterinerlik okulunun tarihsel gelişiminden söz edilerek, günümüzdeki veteriner tesis çeşitleri olan klinik, poliklinik ve hayvan hastaneleri yönetmeliği incelenmiş, rakamsal verilerle analiz edilmiştir. Evcil hayvan hastanesinin mekân tasarım kriterleri olarak; konum, dış mekân ve iç mekân üzerine durulmuştur. Konumun önemi ve tasarımlar üzerine etkisi incelenmiştir. Yapı hakkında ilk izlenimlerin oluştuğu, yapıyı tanımlayan ve kimliğini belirten mimari kabuğun önemi vurgulanmıştır. İç mekân tasarımı bu çalışmanın hayvan hastanesinin önemli bir bölümüdür. Kriterler doğrultusunda iç mekanların işlev ve görsel ayrıştırmaları yapılmış olup, incelemeler çalışmaya dahil edilmiştir. İşlevsellik evcil hayvan hastanelerinde büyük bir öneme sahiptir. Tasarım herkes için farklılık göstermekle birlikte, optimum mekânların, işlevselliği ön plana çıkaran 'herkes için tasarım' mottosunu benimseyen yapılar tanımı üzerinde hemfikir olunduğu görülmektedir. İşlevselliğin büyük bir kısmının da iç mekân hava kalitesi, ses kontrolü, yapı malzemeleri faktörlerine bağlı olarak çözümlenmesi gerekir. Bu nedenle, iç mekân tasarım kriterleri başlığının altında, ses ve koku kontrolü, sıcaklık ve nem kontrolü, yapı malzemeleri konularına çalışma içerisinde daha detaylı yer verilmiştir. Mekânın algılanabilir olması ve konforu sağlaması, fiziksel elemanların tek başına yeterli olmayarak, görsel değerlerle bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, mekânları sırasıyla biçim, ölçü ve oran, renk, doku, aydınlatma ve donatı elemanları konuları kapsamında da ele alınmıştır. 3.bölümde, mekânların kriterleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak mekân organizasyonları incelenmiştir. Çözüm önerileri incelenerek ve teknolojik imkanlar doğrultusunda geliştirilen öneriler, her mekân için açıklıyıcı ve detaylı bilgi sunulması amacıyla tefrişli planlar ve görsellerle desteklenerek aktarılmıştır. Sonuç bölümünde, yapılan araştırmalar ve örneklendirmeler ile elde edilen bilgiler doğrultusunda mekânlarının iç mimarlık açısından incelenmesi ve değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study which is aimed to create a guide resource for the design of comfortable and convenient hospital spaces for the health of animals who have an important place in our lives, the interior design of the veterinary hospitals are analyzed. The subject researched on the basis of place design criteria and spatial arrangements and have endeavored to contribute to develop a place design that can meet the requirements of comfort and adequate equipment in consideration of community and animal health. The study started by analyzing the history of animal hospitals by describing the veterinary medicine and explaining the purpose. The historical development of the veterinary school is mentioned in our country and the kinds of veterinary facilities; clinic, policlinic and animal hospitals regulations are examined, the numeric data are analyzed. As the place design criteria of the pet hospital; location, outdoors and interior space are elaborated. The importance of locations and the impact on design has been studied. It emphasized the importance of the architectural envelope, which defines the structure and defines the first impressions of the building. Interior design is an important part of this study and animal hospital. Functional and visual separations of interiors have been made in line with the criteria and researches have been included in the study. Functionality has great importance in veterinary hospitals. While design differs for everyone, it seems that the optimal spaces agree on the definition of structures adopting the 'design for everyone' motto, which gives priority to functionality. A significant proportion of the functionality must be solved based on indoor air quality, sound control, building materials factors. For this reason, under the heading of interior design criteria, sound and odor control, temperature and humidity control, and building materials are covered in more detail in the study. For the perception of the space and for the comfort, the physical elements alone should not be sufficient but should be evaluated as a whole with the visual values. In this regard, the spaces are analyzed in order of form, scale and proportion, color, texture, lighting and accessory elements. In the third part, space organizations are examined considering the space criteria and needs. Solution proposals are reviewed and solutions proposals developed in line with technological possibilities are examined for each place and transferred with supporting plans and visuals in order to present explanatory and detailed information. In the conclusion part, in terms of the information obtained by the researches and sampling done, the spaces were examined and evaluated in terms of interior architecture.