İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili şikayet/ihbar bildirimlerinin analizi
Analysis of complaints/notices regarding occupational healty and safety
- Tez No: 521687
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, çalışma hayatındaki tüm unsurların birlikte güven içinde hareket etmesini sağlayan; insanın, makinenin ve çevrenin korunmasına yönelik çalışmalardan oluşan bir bilim dalıdır. Dünyada ve ülkemizde, iş kaynaklı kaza ve hastalıklardan dolayı çok fazla insanın ve dolayısıyla toplumun ruhsal ve fiziksel bütünlüğü bozulmaktadır. Bu nedenle, iş sağlığı ve güvenliği, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi adına, gelişime açık ve üzerinde çalışılması gereken bir alandır. Bu çalışma kapsamında, iş sağlığı ve güvenliği kavramı ile ilgili olarak literatür araştırması yapılmış ve kişiler tarafından İzmir İş Teftiş Grup Başkanlığına Alo 170, BİMER, CİMER ve diğer iletişim kanalları aracılığı ile bildirilen şikayet ve ihbarlar analiz edilmiştir. Bu analiz aracılığı ile çalışma hayatını oluşturan çalışan, işveren ve devlet tarafı ile ilgili olarak birtakım veriler elde edilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişimine katkıda bulunmak için yapılan bu çalışma sonucunda, şikayet ve ihbarların, daha çok imalat, inşaat ve madencilik sektörlerinden, küçük ölçekli işletmelerden, çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerden, Ege Bölgesi'nde İzmir ilinden ve genellikle kişisel koruyucu donanım konularından geldiği tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, çalışma hayatındaki tüm unsurlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is a branch of science that ensures all the elements in the working life act together in a safe and secure manner, protecting of man, machine and environment. In the world and in our country, due to occupational accidents and diseases, the spiritual and physical integrity of many people and consequently of society is deteriorated. Therefore, occupational healty and safety should be studied and improved to prevent more effectively from occupational accidents and occupational diseases. Within the scope of this study, a literature of occupational health and safety concept was surveyed, employer's complaints been reported to Izmir Labour Inspection Group Headquarter via ALO 170, BIMER, CIMER and other communication channels were analyzed. Through this analysis, data from employee, employer and government sides have been obtained. Results of this study contribute to the development of occupational health and safety culture; complaints and notices sourced mostly from manufacturing, construction and mining sectors, small-scale enterprises, enterprises in high risk group, within Izmir Province of Aegean Region and generally concerning personal protective equipment issues were determined. With the data obtained, suggestions for all aspects of the working life have been made.