Ekonomik analiz yöntemleri kullanılarak 1 MW güneş enerjisi santralinin değerlendirilmesi
Evaluation of 1 MW solar energy plant using economic analysis methods
- Tez No: 521690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YANIKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Enerjinin sürdürülebilirliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de önem arz etmektedir. Bu bağlamda enerji ihtiyacının giderek arttığı ülkemiz ve dünyada enerjinin üretimi konusu önemlidir. Bilindiği üzere enerji, ''fosil'' ve ''yenilenebilir'' kaynaklar aracılığıyla üretilmektedir. Yenilenemeyen enerji kaynaklarının çevreye ve insanlara olan etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Fosil yakıtların kullanımı sonucu ortaya çıkan küresel ısınma sorunu bizleri yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmeye sevk etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları, ulaşılabilirlik, mevcudiyet, kabul edilebilirlik özelliklerinin hepsini taşımaktadırlar. Enerji üretimi konusundaki en önemli parametrelerden biri enerji santral maliyetleridir. Bu tez kapsamında örnek bir yatırımın verileri finansal analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bunlar arasında net bugünkü değer ve iç verim oranı gibi yöntemler bulunmaktadır. Ayrıca güneş enerji santralleriyle ilgili yönetmeliklere ve mevzuatlara da değinilmiştir. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte yatırım maliyetinin değişimi ve güneş enerjisinin ülkemiz içerisindeki gelişimi ele alınmıştır. Tez içerisinde yer alan güneş enerjisi santralinin kurulumundaki parametreler ve fizibilite analizi gerçek verilerle hazırlanmıştır. Bu bakımdan bir rehber niteliğinde olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy sustainability is important for our country like all over the world as it. In this context the production of energy is important in our country and the world where our energy needs are increasing. As is known, energy is produced through ''fossil '' and '' renewable '' sources. The effects of non-renewable energy sources on the environment and on people are known to everyone. The problem of global warming, which is the result of the use of fossil fuels encourages us to evaluate renewable energy sources. Renewable energy resources have all of the attributes of accesibility, availability, and acceptability. One of the most important parameters of energy production is power plant costs. In this paper a sample of an investment has been assessed using financial analysis methods. These include methods such as net present value and internal rate of return. Additionally, was mentioned to solar power plants to regulations and legislations. The change of investment costs and the development of solar energy in our counrty has been discussed from the past to present day. The parameters and feasibility analysis with about installion of solar power plant in the thesis has been prepared with actual results. It has been intented to be a guide from the perspective.