Ayvalık bölgesinde yeniden işlevlendirilmiş yağhane ve zeytinyağ fabrikalarının incelenmesi
Investigation of reused olive oil factories in Ayvalik region
  1. Tez No: 521689
  2. Yazar: EMİNE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ZEYNEP KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Endüstri devrimiyle birlikte hayatımıza giren teknoloji, pek çok yapıda olduğu gibi endüstri yapılarında da işlev kaybına neden olmuştur. Zamanla atıl kalan yapılar sürdürülebilirlik ve koruma kavramları göz önünde bulundurularak yeniden işlevlendirilmektedirler. 19yy dan sonra endüstri yapıları, başta Avrupa da olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinin ilgisini çekmeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak yapıların korunması ve denetlenmesi için çeşitli topluluklar kurulmuştur. Endüstri mirası kavramı ortaya çıkmasıyla birlikte konu farklı bir boyutta ele alınmaya başlanmış, pek çok endüstri binası tescillenerek koruma altına alınmıştır. Özgün işlevine tekrar dönüştürülen yapıların yanı sıra, farklı işlevler yüklenen yapılarda bulunmaktadır. Binalara farklı işlevler yüklenirken koruma kavramının yanında yeni işlevin yapının mevcut mekan kurgusuna uygun olması gerekmektedir. Yeniden işlevlendirmede eklenen ara katlar, duvarlar, geçitler ve kullanılan malzemeler özgün mimari özelliklere zarar vermemelidir. Yeniden işlevlendirilecek yapılar çevresiyle birlikte ele alınmalı, kültürel, ekonomik, sosyal ve toplumsal nedenler göz önünde bulundurulmalıdır. Akdeniz havzasında zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olan ülkemizde endüstriye dayalı ekonomisi ile Ayvalık, 2017 yılında“UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne”Endüstriyel Sit Alan olarak girmiştir. Çalışma kapsamında bölgede bulunan eski yağhane ve zeytinyağı fabrikaları incelenmiştir. Çalışma kapsamında eski zeytinyağı fabrikaları ve yağhaneler ele alınmıştır. Ayvalık bölgesinin turizm odaklı gelişiminden sonra kent merkezinde bulunan zeytinyağı fabrikaları kent dışına taşınmış, kent merkezinde bulunan fabrikalar atıl kalmıştır. Birer kültürel miras niteliğinde olan yapılar yeniden işlevlendirilerek korunmuştur. Bu çalışmada; atıl kalmış ve yeniden işlevlendirilmiş eski yağhane ve zeytinyağı fabrikalarına yapılan kütlesel, strüktürel, mekânsal müdahaleler, mimari miras ve endüstri miras boyutuyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The technology that entered my life along with the industrial revolution has caused loss of function in many structures as well as in industrial structures. Over time, structures that are idle are being re-used by taking into consideration the concepts of sustainability and conservation. After the 19th century, industry has begun to attract the attention of many countries of the world, especially in Europe. As a result, various communities have been established for the protection and supervision of the structures. With the emergence of the concept of industrial heritage, the issue has investigated with in a different dimension, and many industrial buildings have registered and protected. Thus, there are not only the structures that are recycled to their original function but also the structures that are loaded different functions. While different functions are being loaded into the building, besides the concept of protection, the construction of the new function must be compatible with the existing space design. Intermediate floors, walls, passages and materials should not damage the original architectural features. Re-functional structures should be considered together with their surroundings and also cultural, economic, social reasons should be considered. In the scope of the study, old olive oil factories and oil houses are investigated. After the tourism-oriented development of Ayvalık region, the olive oil factories located in the city center were moved out of the city and the factories located in the city center were remained in the background. Some of the structures as cultural heritage are protected by re-functioning. Having an important place in the production of olive oil in the Mediterranean basin, Ayvalık has entered into the“UNESCO Temporary List of World Heritage Sites”as an Industrial Site in 2017 with an industry based economy. In the scope of the study, the old oil and olive oil factories located in the region were examined. In this study; massive, structural and spatial interventions that are applied to the idleness and re-functioning old oil and olive oil factories are investigated in terms of architectural heritage and industrial heritage.