Ürün tasarımı eğitimine yeni başlayanlar için tasarım sürecine adaptasyona yönelik bir tamamlayıcı çalıştay önerisi
Adapting to the design process; a proposal for a complementary workshop for novice design students in product design education
- Tez No: 521722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜSSELAM SELAMİ ÇİFTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tez çalışmasının zeminini, Endüstri Ürünleri Tasarımı eğitimine yeni başlayan öğrencilerin, ilk yıllarda eğitimin sisteminin kendilerinden beklentisini anlayamamaları durumu oluşturmuştur. Öğrencilerin yeni eğitim yaklaşımının direktiflerini anlayamama, ne yapacaklarına ya da nasıl yapacaklarına karar verememe ve nihayetinde de bir çıktı üretememe sorunlarını farklı boyutlarda yaşadıkları görülmüş, bu odakta bir yüksek lisans çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu problemin çözümü için öğrencilerin“Ürün Tasarımı Projesi”derslerinde yürüttükleri proje süreçlerini destekleyici bir yöntemin geliştirilmesi tez çalışmasının amacını oluşturmuştur. Bu amaç doğrultusunda öncelikle sorunun temelinin tespit edilebilmesi için literatür araştırması yapılmıştır. Öğrencilerin ilköğretim, ortaöğretim ve lise eğitimlerinden sonra aldıkları lisans eğitimlerinde alışageldikleri sistemin dışında bir eğitim yaklaşımıyla karşılaştıkları; buna bağlı olarak da adaptasyon problemleri yaşayabildikleri görülmüştür. Buna dayanarak Endüstri Ürünleri Tasarımı eğitimi yaklaşımları ile K-12 (Kindergarden-12. sınıf) düzeyinde tercih edilen eğitim yaklaşımları arasındaki farklar incelenmiş; öğrencilerin başka bir eğitim düzeyinden, endüstri ürünleri tasarımı eğitimine geçiş yaptıklarında bu yeni düzene nasıl adapte oldukları araştırılmıştır. Söz konusu problemin çözümünde destek sağlayabilecek alternatif metotlar araştırılmış; elde edilen veriler çalışmayı,“Tasarım Yoluyla Düşünme”ve“STEM”yaklaşımlarına yönlendirmiştir. Biri tasarım, diğeri eğitim literatüründe yer alan bu iki metot birlikte çalışılarak; ürün tasarımına yeni başlayan öğrencilerin eğitimini destekleyici yeni bir yaklaşımın önerilmesi hedeflenmiştir. Tezin metodoloji bölümünde ürün tasarımı eğitiminde problem sayılabilecek bulgular ve muhtemel çözüm yöntemleri değerlendirilerek; öğrencilerle birlikte yeni bir uygulama geliştirmek için, deneyime dayalı bir çalışma yürütülmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma metodu olarak eylem araştırması tercih edilmiştir. Eylem araştırması, art arda döngüler oluşturularak kurgulanmıştır. İlk döngüde öğrencilerin mevcut yöntemler uygulandığında, ürün tasarımı sürecinde oluşan eğilimleri araştırılmıştır. Süreç içerisinde öğrencilerin pasif kaldığı bölümler tespit edilmiş, gelen yorumlar değerlendirilerek; D+STEM adında, bu bölümlerdeki uygulamaların gelişimlerini destekleyici yeni bir tasarım süreci yaklaşımı kurgulanmıştır. Eylem araştırmasının ikinci döngüsünde bu yeni yöntem, aynı öğrencilerle tekrar değerlendirilmiştir. Yeni yöntemin uygulamasındaki sonuçlar doğrultusunda çalışma geliştirilmiş, detaylandırılmış ve son olarak“Tasarım Oryantasyonu Tasarım Süreci”kurgulanmıştır. Devamında da son döngüde daha önce bu araştırmaya hiç dahil olmayan öğrencilerle Tasarım Oryantasyonu Tasarım Süreci çalışılmıştır. Tasarım Oryantasyonu Tasarım Süreci çalışmasının sonuçlarına göre ürün tasarımı eğitiminde olması ve olmaması gereken şartlar tanımlanmıştır. Yapılan literatür araştırmasına ve yürütülen eylem araştırmasına bağlı olarak Yüksek Lisans Tez çalışmasının sonucunda“Tasarım Oryantasyonu Tasarım Süreci”Endüstri Ürünleri Tasarımı eğitimine yeni başlayanlar için, ürün tasarımı eğitimine adaptasyonu destekleyici yeni bir yaklaşım olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The background of the thesis has created a situation in which students who have just started the Industrial Product Design education can not understand the expectation of education system themselves. It was realized that students could not understand the directives of the new educational approach, they could not decide what to do or how to do them, and eventually they could not produce an output. The fact that these problems can be experienced at different levels by students constitutes the center of thesis work. In order to solve this problem, the aim of the thesis was defined as the development of a method supporting the students' project processes of the“Product Design Project”courses. In the light of this purpose, a literature research has been conducted primarily to determine the basis of the problem. It has been seen that when students receive university education after primary, secondary and high school education, they meet with an unfamiliar educational approach. Therefore, it is observed that adaptation problems are experienced at some points. Based on this, the differences between Industrial Product Design education approaches and the preferred educational approaches at K-12 (Kindergarden - 12th grade) level are examined. It is also examined how the students adapt this new scheme when they move from another educational level to an industrial product design education. Alternative methods that could provide support for the solution of the problem were investigated; the obtained data has led the study to“ Design Thinking ”and“STEM”approaches. By studying these two methods together, one in design and the other one in educational literature, it is aimed to propose a new approach to support the education of students who are new to industrial product design. In the methodology section, findings which can be considered as problems in product design education and possible solution methods are evaluated. Thus, it is aimed to carry out an experiment based study in order to develop a new study together with students. In this direction, action research is preferred as methodology. And action research has been constructed based on consecutive cycles. In the first cycle, students' tendencies in product design process were investigated when current methods were applied. The parts where students have been passive in the process have been identified. By evaluating the comments, a new design process approach called D + STEM was developed to support the development of applications in these parts. In the second cycle of the action research, this new method has been studied by the same students. According to the results of the implementation of the new method, the study has been improved, detailed and finally the“ Tasarım Oryantasyonu Design Process”has been developed. In the final cycle, the Tasarım Oryantasyonu Design Process has been worked with students who have never been involved in this research before. Based on the results of the Tasarım Oryantasyonu Design Process study, the requirements for the product design training are put forward. As a result of the present MSc study, on the basis of the literatüre review and the action research, the“ Tasarım Oryantasyonu Design Process”was proposed as a new approach to support adaptation to industrial product design education for beginners in this education.