Biomimicry for sustainability: An educational project in sustainable product design
Sürdürülebilirlik için biyomimikri: Sürdürlebilir ürün tasarımı eğitiminde bir eğitim projesi
- Tez No: 313756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sürdürülebilir olmayan üretim ve tüketim şekillerinin çevresel yönetim, sosyal eşitlik ve ekonomik gelişme üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, sürdürülebilirlik kavramı, oluştuğu 1980'li yılların sonundan itibaren kapsamlı bir araştırma alanı haline geldi. Sürdürülebilirlik anlayışı içinde ürün tasarımı ve eğitimi için birçok yaklaşım geliştirildi. Biyomimikri, sürdürülebilirlik kapsamında yer alan ürün tasarımı yaklaşımlarından biri olarak tasarım eğitimine dahil edilmesi yeni incelenmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, Biyomimikri Skeç Analizi (BSA) olarak adlandırılan eğitim aracı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde geliştirilmiş ve lisans düzeyinde bir tasarım eğitim projesinin fikir geliştirme aşamasına dahil edilmiştir. Sürdürülebilirlik için biyomimikri yaklaşımının ürün tasarımı eğitimindeki etkilerini anlamak ve incelemek amacıyla bu süreç lisansüstü tez çalışması boyunca analiz edilmiştir. Üçüncü yıl endüstri ürünleri tasarımı öğrencileri için, çalışmaya konu olan eğitim aracının fikir geliştirme aşamasında etkili olduğu gözlenmiştir ve aynı zamanda bu çalışmanın sonuçları, BSA'nın sürece dahil edilmesinin hem olumlu hem de olumsuz yönlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The notion of sustainability has become an extensive area of research ever since the term emerged in the late 1980s, due to the negative effects of unsustainable production and consumption patterns on environmental stewardship, social equity and economic development. There have been various approaches developed for product design and education within the context sustainability. Biomimicry is one of those approaches, and its implications for product design education have recently started to be explored. In this study, an educational tool - Biomimicry Sketch Analysis (BSA) - was developed and integrated into the idea-generation phase of an educational design project at the undergraduate level in the Department of Industrial Design at the Middle East Technical University (METU). This integration is analyzed throughout the graduate thesis study, to understand and explore the implications of the biomimicry approach for sustainability in product design education. The educational tool within this approach was found as influential among the third year industrial design students for the idea-generation phase, yet the results of this study included both pros and cons for the incorporation of the BSA exercise.