Sermaye piyasasında aracı kurumların aracılık faaliyetleri ve bundan doğan hukuki sorumluluğu
The underwriting activities of underwriter and responsibility emerged from this activities
  1. Tez No: 52179
  2. Yazar: ZEKERİYYA ARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Kamu Yönetimi, Economics, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Aracı kuramım sermaye piyasası faaliyetleri sermaye piyasasının gelişmesi için büyük önem taşımaktadır. Yapılan çalışmada aracı kuramım sermaye piyasasındaki aracılık faaliyetlerinden doğan hukuki sorumluluğu ele alınmıştır. Aracı kurumun aracılık faaliyetleri hem birinci el piyasada halka arzda hemde ikinci el piyasada menkul kıymet alım satımında olabilmektedir. Aracı kurum halka arzda aracılık faaliyetinde bulunurken mevzuat ve özellikle Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde sorumludur. Ayrıca sermaye piyasası araçlarım ihraç eden ortaklıkla imzaladığı underwriting sözleşmeleri çerçevesinde de ihracçı ortaklığa karşı sorumlu olmaktadır. Diğer taraftan aracı kurum ihraç edilmiş sermaye piyasası araçlarım alım satımına aracılık faaliyetleri kapsamında da sorumludur. Bu sorumluluk sermaye piyasası araçlarını ihraç eden ortaklığa karşı olmayıp menkul kıymet alım satanında bulunan yatırımcılara karşıdır. Aracı kurumun bu sorumluluğununu çerçevesini de mevzuat ve yatırımcı ile kendi arasında imzaladığı alım satana aracılık çerçeve sözleşmesi belirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The activities of underwriter in the capital market have great importance in devolopment of the capital market. In this study, the civil liability of underwriter which has emerged from activities of underwriting in the capital market has been examined. The underwriting activities of underwriter take place both in the primary market with issue securities and in the secondary market with trading securities. During the activities of brokerage underwriter has to act according to positive law and market law. Besides, that underwriter has responsibility against issuer company about underwriting transaction which were signed by both parties. Also underwriter has responsibility in trading of issued capital market. This resposibility has not been against company which has issued securities but to investors who trading securities. This responsibility of underwriter has determined in the perspective of positive law and underwriting contract which are signed by underwriter and investor.