İstanbul Esenler Belediyesi'nin kentsel katı atığının yanabilirliğinin araştırılması ve enerji potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of energy potantial and combustibility of municipal solid wastes of Esenler Manucipality in Istanbul
  1. Tez No: 521853
  2. Yazar: MEHMET AKİF USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemizde AB uyum süreci çerçevesinde atık yönetim mevzuatlarında değişiklikler yapılmış ve düzenli depolama alanlarına gönderilen atık miktarlarının azaltılmasına yönelik politika oluşturulmuştur. Bu doğrultuda, Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik ile biyobozunur atıkların düzenli depolama sahalarında bertarafı ile ilgili kısıtlamalar getirilmiştir. Bu amaçla düzenli depolamaya giden atık miktarlarını azaltmaya yönelik mekanik, biyolojik ve termal işlemlerin uygulaması öngörülmüştür. Bu tez çalışması ile Esenler Belediyesinde oluşan kentsel kat atıkların yakma sistemi ile bertaraf edilmesine uygunluğu, saha ve laboratuvar çalışmaları ile incelenmiştir. Esenler Belediyesi, 16 ilçeden oluşan ve toplam 5.227 hektarlık bir alana sahip İstanbul ilinde şehrin merkezi sayılabilecek bir ilçe olup, 2016 itibariyle nüfusu 57.231'dir. Çalışma sürecinde, Esenler' de oluşan kentsel katı atıklar için öngörülen termal bertaraf sistemleri incelenmiştir. Bu kapsamda ilçede farklı mahallerde oluşan kentsel katı atıkların mevsimsel karakterizasyonu yapılmıştır. Alınan örneklerin fiziksel ve kimyasal özellikleri araştırılmış, kalorifik değer analizi için bomba kalorimetresi, TGA ve DSC testleri yapılmıştır. Örneklerin elementel analizi ile de kimyasal bileşimi hakkında bilgi edinilmiştir. Tüm bu analizler ve yapılan değerlendirmeler neticesinde Esenler Belediyesi'nde üretilen kentsel katı atıkların direkt veya dolaylı yakmaya uygunluğu değerlendirilmiştir. Kış ve yaz örneklerinin yanma ve kalorifik analizleri farklılık arz etse de oluşan ortalama atığın direkt yakmaya uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the EU regulations adoptions in our country, waste management legislation has been amended and a policy has been set up to reduce the amount of waste sent to landfills. In this respect, the disposal of biodegradable wastes on landfills have been introduced and restricted with The Regulation on Landfilling of Wastes. Therefore, the use of mechanical, biological and thermal processes to reduce waste amounts is envisaged. The suitability of combustion of municipal solid wastes (MSWs) generated in Esenler Municipality was investigated by field and laboratory studies within this thesis study. Esenler, a municipality in Istanbul Metropolitan City with a total area of 5.227 hectares, 18 districts and a population of the 57.231 by 2016, can be considered as the center of the city in Istanbul. During the study period, the thermal disposal systems for municipal solid wastes in Esenler have been investigated. In this context, seasonal characterization of municipal solid wastes generated in different districts of Esenler was obtained. The physical and chemical properties of the MSW samples were investigated and bomb calorimetry, TGA and DSC tests were performed for calorific value analysis. The elemental analysis of the samples also provided information on the chemical composition. As a result of these analyzes and evaluations, the appropriateness of direct or indirect combustion of MSWs produced in Esenler Municipality has been assessed. Although the composition and calorific value analysis results of winter and summer samples varied, it has been determined that the average MSW menu is suitable for direct waste combustion.