Synthesis of molybdenum carbide thin films for producti̇on of hydrogen via electrochemical water splitting
Suyun elektrokimyasal parçalanması yöntemiyle hidrojen eldesi için molibden karbid ince filmlerin sentezlenmesi
  1. Tez No: 521865
  2. Yazar: CESUR ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada kolloidal Molibden nanopartikülleri (NP'ler) ıslak kimyasal teknikler kullanılarak sentezlenmiştir. NP'lerin sentezi, Hekzakarbonilmolibdenin 1-Oktadesen içerisinde 220 °C'de Argon atmosferi altında pirolize edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen Molibden NP'ler döndürmeli kaplama cihazı ile grafit alttaş üzerine kaplanarak yüksek sıcaklıklarda Argon atmosferi altında tüp fırın içinde tavlanmış ve böylece metalik Molibden ve Molibden karbür ince film elektrotlar üretilmiştir. Platinum nanopartiküllerin sentezi, Molibden NP'lerin senteziyle aynı teknikler kullanılarak platin-bis asetilasetonat öncüsünün piroliziyle elde edildi ve grafit alttaşlar üzerine kaplanarak yüksek sıcaklıklarda ısıl işleme tabi tutuldu. Elde edilen Platin ince film elektrotlar, molibden karbidin hidrojen eldesindeki katalitik aktivitesini göstermek için referans olarak kullanıldı. Üretilen Molibden ve Platin NP'ler ile molinden karbid ince filmlerin yapısal ve morfolojik özellikleri X-Işını Kırınımı, Taramalı Elektron Mikroskobu ve Transmisyon Elektron Mikroskobu kullanılarak incelendi. Lineer tarama voltametrisi, dögüsel voltametri, empedans spektroskopisi ve dayanıklıklık testleri ise üç-elektrot konfigürasyonu kullanılarak 0.5 molar sülfürik asit elektrolit çözeltisi içerisinde gerçekleşleştirildi. Sonuç olarak, Molibden karbid ince film elektrotların elektroliz yöntemiyle hidrojen üretiminde kullanılmak için mükemmel katalitik aktivite ve kimyasal dayanaklılığa sahip oldukları ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
In this study, wet-chemical techniques were used to synthesize colloidal molybdenum nanoparticles (NPs). The synthesis of colloidal Molybdenum NPs was done by using pyrolysis of hexacarbonyl Molybdenum in 1-Octadecene under Argon atmosphere at 220 °C. Further, metallic Molybdenum and Molybdenum carbide catalysts were fabricated by spin coating of synthesized Molybdenum NPs onto graphite substrates and subsequent heat treatments at elevated temperatures under Argon atmosphere. For the first time, we achieved the fabrication of Molybdenum carbide thin films on graphite substrate from colloidal Molybdenum NPs without utilizing any reducing gas. In addition, Platinum NPs were synthesized by pyrolysis of platinum-bis(acetylacetonate) precursor and following subsequent heat treatments on graphite substrates. Prepared Platinum-based electrodes were used as a reference material towards hydrogen evolution reaction. Characterization of molybdenum, platinum and molybdenum carbide catalysts were carried out by using X-Ray Diffractometer, Transmission Electron Microscope, and Scanning Electron Microscope. Linear sweep voltammetry, cyclic voltammetry, chronoamperometry/chronopotentiometry and electrochemical impedance spectroscopy measurements were performed in a three-electrode cell in 0,5 molar sulfuric acid aqueous electrolyte solution (pH = 0). Molybdenum carbide thin films exhibit excellent catalytic activity and chemical stability for hydrogen evolution reactions.